Autorská soutěž Péče o naše památky 2024 zná své vítěze
Syndikát novinářů na Vysočině opět po roce uspořádal autorskou soutěž Péče o naše památky. Tentokrát byly vypsány dvě kategorie – jedna klasická, zaměřená na památky v našem regionu, a druhá mimořádná, celostátní, kdy se autoři věnovali památkám na vojevůdce Jana Žižku, od jehož úmrtí vloni uplynulo 600 let. Soutěž již tradičně podporuje územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.
Soutěže se mohli zúčastnit redaktoři i kronikáři. Zapojilo se 19 autorů, kteří přihlásili celkem 37 příspěvků. Hlavní cenu v podobě finanční odměny 1000 korun od Syndikátu novinářů Vysočina a věcných cen od partnerů soutěže, Kraje Vysočina a Národního památkového ústavu, získali:
• Jan Uher z Horáckých novin – za téma o rekonstrukci domu Nathan v třebíčské židovské čtvrti,
• Jiří Bárta z redakce Práva – za příběh světově proslulého technika, který pomáhal s přesunem kapličky v Křídlech na Žďársku,
• Pavel Bělík a Marek Tichý z České televize – za reportáž o skelmistrovském domě v Českých Milovech na Žďársku,
• Lenka Kopčáková ze Žďárských novin – uspěla jednak v mimořádné kategorii „Péče o památky na Jana Žižku“ s tématem Žižka a Žďár nad Sázavou, a také s rozhovorem s bývalým žďárským farářem Vladimírem Záleským o Zelené hoře.
Porota odměnila rovněž následující příspěvky. Tito autoři obdrželi finanční odměnu 500 korun a také věcné dary od partnerů soutěže.
• Martina Dědková Chromá z Horáckých novin – za téma o restaurování unikátní malované síně v prostorách třebíčského Předzámčí
• Milan Krčmář z Třebíčského deníku – za reportáž a video o budišovské věži
• Martin Singr z Jihlavského deníku – za článek o železničáři Richardu Cilovi a jeho pohledu na přestavbu nádraží Jihlava-město
• Jakub Hloušek z časopisu NaCestu – za téma o zaniklé hornické slávě ve Štěpánově nad Svratkou, ve kterém se zmínil mimo jiné i o využití místního cechhausu
• Jaroslav Vála z časopisu NaCestu – napsal o proměně nádraží ve Světlé nad Sázavou
• Pavel Horký z České televize – za reportáž o hradu Ronovec
• Pavel Zvolánek a Josef Bárta z České televize – za reportáž o zámku Karlštejn
Ceny úspěšným autorům předávali předseda Syndikátu novinářů Jaroslav Paclík, hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla a ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu Libor Karásek.
„I v tomto ročníku zaslali novináři do soutěže řadu zajímavých příběhů jednotlivců nebo sdružení příkladně se starajících o památky. Přenesli nás na místa, která mohou být určitě i dobrým tipem na výlety nejen pro obyvatele Vysočiny, ale i pro návštěvníky z jiných regionů či zemí. Všem účastníkům soutěže patří poděkování. Děkujeme rovněž našim partnerům – Kraji Vysočina a Národnímu památkovému ústavu, jak autorskou soutěž podporují,“ dodal předseda Syndikátu novinářů Vysočina Jaroslav Paclík.
K poděkování všem zúčastněným se připojuje rovněž Národní památkový ústav.
Autorská soutěž Péče o památky Vysočiny byla vysočinským sdružením Syndikátu novinářů ČR poprvé vyhlášena v roce 2009. Od samého začátku cílem je a zůstává ocenit autory, kteří své čtenáře, diváky či posluchače informují o iniciativním, příkladném vztahu (jak jednotlivců, tak subjektů) k péči o hmotný odkaz minulosti.
Rozhodující pro hodnocení bylo a nadále zůstává: jak tvůrce splnil zadání, tedy jak přiblížil životní postoje lidí a jejich vztah k péči o konkrétní památky na Vysočině. Významnou roli má stylistika a čtivost příspěvku. Naopak roli až tak nehraje, zda jde o památku „velkou“ (hojně navštěvovanou), nebo malou z některé vsi na Vysočině – i tam bývají příklady péče o místní památky hodné následování.
* Tuto tiskovou zprávu vydalo Územní sdružení Syndikátu novinářů Vysočina.