Kromě tradičních přístupů, jako jsou metody historické geografie, archeologie a geografie, využívají autoři publikace i mnoho moderních metod a technologií jako letecké laserové skenování, geofyzikální měření, geografické informační systémy a podobně. Mezioborovému přístupu odpovídá i autorský kolektiv, který zahrnuje odborníky na archeologii, geoinformatiku a geografii. Publikace také přináší pohled na příklady a možnosti dosavadního uplatnění výsledků výzkumů v praxi (např. u přeshraničních projektů prezentací historických cest).
Publikace vznikla v rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI. V souvislosti s ním se rovněž konaly dvě mezinárodní vědecké konference v Moravské Třebové v roce 2012 a v Brně v roce 2014. Přednesené příspěvky vyšly ve sbornících Výzkum historických cest v interdisciplinárním kontextu a Výzkum historických cest v interdisciplinárním kontextu II) a také výstava v Muzeu silnic ve Vikýřovicích nazvaná Po stopách starých cest. Výsledky projektu Výzkum historických cest v oblasti severozápadní Moravy a východních Čech.
Moderním a u nás dosud ojedinělým výstupem je prezentace výsledků projektu pomocí geografického informačního systému na webových stránkách NAKI a stránkách věnovaných projektu i výzkumu cest.
Historické cesty patří z hlediska památkové péče k dlouhodobě opomíjenému typu památek v krajině, proto jde nejen o významný počin, ale zároveň i o průlomovou odbornou metodiku, která řadí výzkum historických cest v České republice k evropské špičce.
Za Olomoucký kraj nominovalo územní odborné pracoviště NPÚ v Olomouci
Na cenu NPÚ v kategorii prezentace hodnot byl nominován autor publikace Mgr. Jan Martínek