Na nečekaný nález unikátně provedených nástěnných maleb navázaly precizní restaurátorské a archivní průzkumy, které se staly nepostradatelným podkladem pro následný restaurátorský zásah. V místnosti při severozápadním nároží druhého patra domu se podařilo odkrýt a restaurovat podstatnou část pozdně barokní výzdoby z druhé poloviny 18. století. Neobvykle provedené a umístěné malby zde byly postupně objeveny na třech stěnách; čtvrtá, západní strana v 19. století zanikla. Na okrově zbarvených plochách se nacházejí iluzivní plastické rámy, které v okolí oken nabízejí preromanticky pojaté výhledy do volné krajiny provedené technikou chiaroscura. Hlavní důraz byl položen na graficky podané usedlosti, domy, věže a ruiny. V celé kompozici se jako nečekaný prvek objevuje oltářní retábl namalovaný mezi okny severní stěny. Iluzivní oltářní architekturu s krucifixem v naznačené středové nice zdobí při krajích vázy a rokaje. Chybějící spodní část malby naznačuje, že původně před ní na podlaze stávalo klekátko.
Podle způsobu provedení maleb a na základě archivního výzkumu je možné téměř s jistotou předpokládat, že objednavatelem výzdoby byl prachatický měšťan a radní Johann Millner, který dům vlastnil v letech 1758–1775. Majitelé, kteří zde žili před ním a po něm, drželi dům příliš krátce na to, aby provedli tak rozsáhlé a nákladné úpravy jeho interiéru.
Odhalené a restaurované nástěnné malby naznačují překvapivě vysokou životní úroveň a dobově progresivní estetické preference měšťanské elity venkovského města v druhé polovině 18. století. Místnost byla nástěnnou malbou proměněna v iluzivní interiér altánku či lusthausu. Malovaný oltář však dokládá, že tento prostor nesloužil jen k odpočinku, ale i k soukromé zbožnosti tehdejšího majitele a jeho rodiny.
Za Jihočeský kraj nominovalo územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
Na cenu NPÚ v kategorii objev, nález roku byli navrženi MgA. Jana Weisserová a MgA. Michal Vedral (restaurátoři)