Hrady a zámky dětem

Dětské prohlídky

Pro rodiny s dětmi jsou na státních hradech i zámcích nejen v létě připraveny speciální prohlídky, hry a zajímavý, interaktivní program. Detailní a aktuální informace si vždy ověřte na webu konkrétní památky.

Hrad Bezděz

PRO RODINY S DĚTMI:

 • Od května je pro malé návštěvníky nachystána nová hra s názvem Poklad kralevice Václava. Děti obdrží na začátku prohlídky hrací kartu s mapou k pokladu a v komnatách vyznačených na plánku budou hledat 8 ukrytých truhliček s děrovačkami se symboly zvířat. Pokud najdou a vyznačí si na kartu všechny ukryté symboly, čeká je odměna.
  • Cena hrací karty: 20 Kč
  • Doprovodné fotografie naleznete ve fotogalerii níže.
 • V průběhu celé sezony se mohou malí i velcí návštěvníci těšit na pravidelná šermířská oživení, při kterých se celý Bezděz přenese zpátky do časů, kdy jej obývali udatní rytíři. Největší akcí tohoto typu budou červencové Čtyři dny ve středověku, kde bude ke zhlédnutí nejen šerm, ale i dobový tanec.
 • Speciálně pro děti je určen šermířský víkend s vystoupením Jedna země, jeden král, který se koná v červnu a v září. Na nádvoří lze také pravidelně nahlédnout do dílny kovářského mistra.
 • V Templářském paláci je trůn, na který se mohou děti posadit a vyfotografovat, v přízemí paláce je možno shlédnout ukázku mučících nástrojů

PRO ŠKOLKY A ŠKOLY:

 • Bezděz nabízí - po předchozí domluvě - prohlídky pro organizované skupiny předškolních dětí.
  • Vstupné jednotné: 60 Kč

Snížené vstupné pro děti:

 • na základní okruh Hrad Bezděz:
  • děti 6-17 let: 60 Kč
  • děti 0-5 let: zdarma

www.hrad-bezdez.czFB - Hrad BezdězIG - Hrad Bezděz

Zámek Veltrusy

Společně se zpřístupněním prvního patra hlavní zámecké budovy se otevřela v prostorách bývalého špejcharu interaktivní naučná dílna – Laboratorium památkové péče, která seznámí malé návštěvníky s postupy obnovy památky. Při prohlídce nahlédnou pod pokličku běžného provozu památky, seznámí se s postupy obnovy nebo si vyzkoušejí práci badatele, archeologa či restaurátora. Doplňková expozice současně slouží jako prostor pro edukační programy, workshopy a semináře zaměřené na témata památkové péče a restaurování.

Od úterý do pátku, v 11:00 a 13:00 je také pro rodiny s dětmi přichystaná Rodinná prohlídka, při které mohou malí i velcí návštěvníci zábavnou formou objevovat severozápadní křídlo zámku.

Pro větší dětské kolektivy jsou pak určeny edukační programy, ty je zapotřebí objednat předem.

Aktivní zážitky čekají rodiny s dětmi v rozlehlém zámeckém parku, kde mohou absolvovat projížďku koňským povozem či cykloprohlídku o délce 9 km.

Hrad a zámek Bečov

Před návštěvou hradu a zámku v Bečově mohou děti prozkoumat speciální dětské webové stránky.

Nová muzejně galerijní expozice Relikviář sv. Maura má i svou dětskou linku.

Po letošním zpřístupnění hradního nádvoří a otevření Pluhovských domů je pro dětské kolektivy připravena nabídka edukačních programů. Programy Procházka minulostí a Relikviář pro každého nejen rozšiřují poznatky ze školní výuky, ale hlavně, díky nejrůznějším aktivitám rozvíjí zájem o poznání památek. Je třeba se na ně předem objednat.

Nově též nabízíme možnost výtvarných a tvořivých dílen, které lze připojit k programu nebo objednat samostatně.

Volně přístupná je čtyřicetiminutová Naučná hradní stezka, ke které si můžete na pokladně vyzvednout pracovní list.

V průběhu celé sezony je v zámecké zahradě volně přístupný pétanque a herní prvky z minulosti. Z vyhlídkové věže se pak nezapomeňte rozhlédnout do chráněné krajiny Slavkovského lesa a za pomoci Beaufortovi stupnice větru zjistěte, jak to právě fouká.

A pokud chcete, aby Vaše návštěva u nás se stala opravdu výjimečnou, na pokladně jsou k zapůjčení šaty, které z Vás udělají prince či princeznu.

Zámek Kynžvart

PRÁZDNINOVÉ DĚTSKÉ PROHLÍDKY

Během letních prázdnin jsou pro malé návštěvníky zámku Kynžvart připraveny dětské prohlídky s pohádkovou bytostí. Děti jako princezny a princové společně s pohádkovou bytostí během 30 minut navštíví zámek Kynžvart a zábavnou formou se dozví základní informace o knížecím panství a pomocí pohádky se zapojí do děje prohlídky.

Dětské prohlídky budou probíhat každou prázdninovou

sobotu v 10:30, 11:30 a 12:30 a neděli v 11:30 a 14:30.

Vstupné: 100 Kč

Vstupenky lze zakoupit online na www.zamek-kynzvart.cz nebo na pokladně zámku.

VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

(školy, školky a tábory – nutnost rezervace)

Vzdělávací programy zábavnou a tvůrčí formou seznamují děti s osobitým prostředím zámku, zámeckého parku či zázemím historického zámeckého zahradnictví. Programy jsou vhodné pro děti od mateřských po střední školy.  Všechny programy lze individuálně přizpůsobit. 

 • Programy pro mateřské školy:

V království Diany (v zámeckém parku), Zahrádkohraní (oranžerie a zahrada), Dobrodružství zámeckých myšek (v zámeckých interiérech), Princezny, princové a jejich svět (v zámeckých interiérech)

 • Programy pro základní školy:

Pýcha Metternicha aneb Špacír kynžvartským parkem (v zámeckém parku), Zahrádkohraní (oranžerie a zahrada), Záchrana netopýra Albína (v zámeckém parku), Velvyslanci na návštěvě u knížete Metternicha (v zámeckých interiérech)

 • Programy pro střední školy:

Velvyslanci na návštěvě u knížete Metternicha (v zámeckých interiérech)

Vstupné: 100 Kč

Vstupenky lze zakoupit online na www.zamek-kynzvart.cz nebo na pokladně zámku.

tel.: 773 776 630, FB - Zámek Kynžvart, IG - Zámek Kynžvart

Zámek Mníšek pod Brdy

Pohádková prohlídka ve sklepních prostorách pro děti od 3 do 9 let čeká v Mníšku pod Brdy po předchozí rezervaci. Prohlídkou provádí komtesa Karolína, která ukáže různé bytosti – víly pomáhající vládci brdských kopců Fabiánovi i čerta, který se podílel na přestavbě zámku. V závěru prohlídky ukáže komtesa sbírku malých princů a princezen. Od čtvrtku do neděle si za příznivého počasí můžete v zámecké zahradě od 11:00 do 14:00 prohlédnout sovici sněžní, sýčka, sovu pálenou a další dravé ptáky. V zámeckém výtvarném ateliéru si děti si mohou vymalovat zvířátka, květiny, auta, princezny a jiné sádrové odlitky. Kdo bude chtít, vymaluje si hrneček.

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov nabízí dětem speciální prohlídku S pastelkami po hradu, kde je průvodce v historickém kostýmu provede od "lípy nevinny" přes černou kuchyni, hradní studnu, zbrojnici či barokní ložnici a sbírky Berchtoldů až po místnost s mumií a vyhlídkovou věž. Děti dostanou sešitový průvodce s pastelkami, který se obsahově odvíjí od prohlídky. Na prohlídku poté navazují krátké loutkové divadelní pohádky dle programu. Mohou být zakoupeny ovšem i samostatně. K vidění jsou například Sněhurka a sedm trpaslíků; Dlouhý, Široký a Bystrozraký a O červené Karkulce.

Hrad Bouzov

Nezapomenutelný zážitek čeká děti na hradu Bouzov na prohlídce s Ohnivcem. Děti na konci kostýmované prohlídky navíc získají rytířský glejt.

Zámek Jánský Vrch

Jánský Vrch nabízí speciální dětský okruh s  průvodcem v kostýmu. Děti během prohlídky plní různé úkoly a na závěr je čeká malá odměna. Malým princeznám a princům je na prohlídku také zapůjčen krásný kostým. Venku na ně pak čeká pohádkový park s 11 zastávkami, kde s mapkou rozpoznávají výjevy z pohádek. V září jsou navíc na zámku zprovozněny noční prohlídky pro rodiny s dětmi.

Zámek Kunštát

K prohlídkové trase V erbu tří pruhů lze na pokladně zámku získat pracovní List pro předškolní děti. Doprovodný materiál je určen malým návštěvníkům ve věku od 3 do 7 let, ale zabaví se jeho vyplňováním i děti starší.  Pracovní list se nachází v souboru s nálepkami. Za kompletní splnění prezentovaných úkolů přísluší na konci prohlídky malá odměna. Děti školou povinné lze naopak zabavit odbornějším edukačním pracovním listem. Odpovědi na otázky si hledají buď samostatně, nebo s drobnou pomocí rodičů. Vyplněný list se dětem hodí do výuky dějepisu nebo společenských věd. Rodiny s dětmi se na kunštátském zámku nenudí.
Více informací zde.

Květná zahrada v Kroměříži

Metodické centrum zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži opět připravilo oblíbené prázdninové programy pro rodiny s dětmi. Během července a srpna si můžete návštěvu kroměřížské Květné zahrady zpestřit programem:

TAJEMSTVÍ LIBOSADU
Probíhá každou prázdninovou středu od 10:30.
Při procházce zahradou budete objevovat všelijaká tajemství, která nejsou na první pohled vůbec zřejmá.
Program je vhodný pro děti ve věku 6–11 let.

ZAHRADNÍ HERNA U KRÁLIČÍHO KOPCE
Probíhá každé prázdninové pondělí, kdykoli od 10 do 15 hodin.
Těšit se můžete na skládačky, hry, hříčky a tvoření.
Program je určen všem věkovým kategoriím.

Zámek Lednice

V zámeckých jízdárnách si do konce srpna mohou děti  v rámci výstavy Tajemství diamantu vyzkoušet kostýmy a život princů a princezen formou volné hry v dobově zařízených pokojích.

Zámek Raduň

Zámek Raduň nabízí pro vás a vaše děti speciální nabídku programů. Každé úterý v 10:30 se můžete objednat na kostýmovanou Prohlídku s kněžnou Wandou.

Každý čtvrtek v 10:30 si můžete rezervovat program Raduňské radovánky aneb Kousek Anglie

Pro ty, kdo jsou rádi pány svého času, nabízíme Mapu zážitků zámeckého parku v Raduni. Můžete si ji zakoupit v návštěvnickém parku.

Zámek Červené Poříčí

Nově otevřená výstavní expozice DĚTI ZE ZLATÉ KOLÉBKY ANEB RANÉ DĚTSTVÍ VE ŠLECHTICKÝCH RODINÁCH V „DLOUHÉM“ 19. STOLETÍ symbolizuje znovuzrození zámku Červené Poříčí, resp. zpřístupnění její první zrekonstruované části – předzámčí.

V širších souvislostech výstava detailně rozebírá dětství ve šlechtických rodinách z pohledu všech zúčastněných, tzn. od matky, která počala, přes porodníka, otce, kmotry, služebné, guvernantky až po učitele. Pozornost je věnována kulturnímu i sociálnímu významu křtu, ale i garderobě panských dítek.

Hrad Švihov

Na dětské prohlídce na Švihově poznávají návštěvníci osobnost Půty Švihovského z Rýzmberka a to, jak se na hradě žilo v jeho době. Zavítají například do hodovní síně, do ložnice hradní dámy, do kaple nebo do zbrojnice. Během návštěvy děti pracují s obrázkem, plní jednoduché úkoly a společně hledají vzkazy od pana Půty. V závěru prohlídky je čeká překvapení v podobě ražby mince, do kterého se mohou zapojit i rodiče. Na Švihově také čeká výstava Za tajemstvím popelčina střevíčku, která připomíná natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku na švihovském hradě. Expozice je bez průvodce, děti si ale mohou výstavu projít se sovou Rozárkou a plnit různé úkoly a hádanky.

Zámek Jindřichův Hradec

V rámci dětské prohlídky si malí návštěvníci v doprovodu rodičů budou moci prohlédnout jedno z dochovaných šlechtických apartmá zámku s jídelnou, ložnicí rodičů, ale také s učebnou a dětským pokojem situovaným do doby 1. poloviny 19. století. Vyprávění o životě malých šlechticů na jindřichohradeckém zámku doplní i ukázky dobových hraček, ale třeba také učebnic nebo původních kreseb černínských dětí. Speciální zkrácená prohlídka vyvrcholí návštěvou středověké Černé kuchyně spojené s legendou o Bílé paní. Prohlídku zpestří různé kvízy a úkoly. 

Klášter Plasy

Na prohlídkové trase Konvent čeká na malé návštěvníky hra Doplaz do Plas, která baví i dospělé. Prohlídku konventu, obytné budovy mnichů, zpestří rodinám s dětmi pracovní listy a hledání symbolů plaského kláštera v podobě hadů. Každý had, kterého po cestě naleznou, jim prozradí leccos zajímavého o fungování starobylého kláštera a o životě mnichů. 

Hrad Velhartice

V průběhu prázdnin jsou pro rodiny s dětmi ve věku do 10 let připraveny prohlídky velhartickým hradem s Bílou paní. Prohlídky se konají každou středu, pátek a neděli v 11:30 a v 13:30 hodin. Rezervace na telefonu 376 583 315 během otevírací doby pokladny 9:30–17:00.

V hradním areálu je pro děti rozmístěno i několik dřevěných her, které je možné si zahrát. V hradním pivovaru je zase instalována nová interaktivní výstava s názvem Krajina míru, pole války, která bude bavit i děti. V expozici věnující se období třicetileté války a každodennímu životu na Plzeňsku v 17. století děti najdou defenestrační klouzačku nebo dřevěné kostky v podobě částí opevnění, které si budou moci postavit podle dobových vzorů. Dále pak mohou oblékat figurky do dobového oblečení, vyzkoušet si zamíření z muškety nebo se nechat natáhnout na opravdový skřipec.

Zámek Hluboká

Prohlídky s paní kněžnou zavedou nejmladší hosty reprezentačními pokoji v prvním patře. Děti navštíví například ložnici a oblékárnu kněžny Eleonory, velkou jídelnu nebo ranní salon. Výklad je zkrácen a přizpůsoben dětem ve věku 5 až 10 let.  Děti je možné předat na trasu bez doprovodu a vyzvednout si je po prohlídce.

Hrad a zámek Frýdlant

Na dětské prohlídkové trase se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho ratolesti nebo jak se hrady vytápěly. Následně je pro děti připravena speciální místnost, kde uvidí hry, které se na hradech hrály, vyzkouší si křeslo hradního pána a mohou si do ruky vzít i meč. K dispozici jsou i pastelky, aby si mohly na památku namalovat obrázek. V rámci prohlídky si děti mohou zkusit složit model hradu podle připraveného plánku z molitanových kostek.

Hrad Grabštejn

Pro malé návštěvníky od 3 do 8 let nabízí Grabštejn speciální zkrácené prohlídky hraduDětská prohlídka s názvem Hraběcí poklad děti a jejich rodiče zavede do vybraných prostor expozice. Pan hrabě pověřil svého správce, aby nachystal větší obnos peněz a poslal je do pražské kanceláře. Co se však nestalo... pan správce ztratil klíč od truhlice. Pomozte mu ho najít! Jistě se štědře odmění!

 • Prohlídka vede vybranými místnostmi expozice, je vedena průvodcem v kostýmu a vypráví příběh ztraceného klíče od truhlice s pokladem. V každé místnosti tak na děti čeká úkol, jehož splnění vede k nalezení ztraceného klíčku. 
 • Tužky na psaní s sebou! Děti ke vstupence dostávají pracovní listy, se kterými během prohlídky pracují. 
 • Dětská prohlídka se od června do října koná pouze o víkendech a začíná vždy 15 minut po celé hodině.
 • O letních prázdninách (červenec a srpen) se prohlídky konají od úterý do neděle. Začínají vždy v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15 a 16:15. 

Zámek Hrubý Rohozec

Zkrácená prohlídka Zámek dětem prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu a dětské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 4 do 8 let. Civilně oblečený průvodce vede výklad formou otázek, informace jsou uzpůsobeny věku dětí tak, aby je prohlídka bavila.

Zámek Lemberk

Ve vybraných termínech je na zámku zpřístupňována středověká věž s krásným výhledem do okolí a také nedaleký Bredovský letohrádek s barokní zahradou, který se může stát výchozím bodem k prohlídce okolí zámku, včetně známé Zdislaviny studánky.

Lemberk nabízí také individuální okruh Expozice historických stylů, který lze absolvovat vlastním tempem bez průvodce.

Zámek Sychrov

Prohlídková trasa Prohlídka s princeznou je vedena kostýmovanou průvodkyní, která výklad uzpůsobí věku dětských návštěvníků. Prohlídka trvá cca 25 minut a zahrnuje nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory.

 • Trasa je zpřístupněna pouze o letních prázdninách (červenec–srpen).

Zámek Sychrov nabízí také interaktivní pohádkové prohlídky. Tyto speciální prohlídky, kdy zámecké interiéry slouží jako kulisa pro samotný pohádkový příběh, se odehrávají pouze několikrát v roce, a to v následujících termínech:

Pro rodiny s dětmi je vhodná také procházka po rozlehlém zámeckém parku, kde zámecké sklepení ukrývá výstavu obrázků medvídků v různých životních situacích. Pro všechny zvídavé děti je v pokladně k zakoupení také hra do zámeckého parku, kdy děti plní úkoly a do herního plánu vlepují samolepky.
V prosinci je zámek vánočně vyzdoben, velkou oblibu si získaly adventní trhy, v rámci jejich konání lze také absolvovat prohlídku s čertem či čerticí.

 

Hrad Trosky

Trosky jsou ideálním cílem pro rodiny s dětmi. Prohlídky jsou individuální, bez průvodce, je tedy možnost si celý areál projít vlastním tempem. Přímo v areálu se nachází také občerstvení.

Hrad je vhodným výchozím bodem pro výlety do Českého ráje.

V sezoně se na hradě konají nejrůznější akce s doprovodným programem (šermířská, kejklířská vystoupení, lanochodci a další).

www.hrad-trosky.cz

Zámek Zákupy

Prohlídka s princeznou - prohlídka pro děti v doprovodu průvodkyně v kostýmu princezny, která si s dětmi poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech.

 • červenec-srpen

 www.zamek-zakupy.cz

Zámek Hrádek u Nechanic

Během července a srpna správa zámku o vybraných víkendech nabízí zkrácenou prohlídku zámku vedenou kostýmovanou průvodkyní - tzv. Prohlídky s hraběnkou. Objevte zámek zábavnou formou a přesuňte se do druhé poloviny 19. století. Dozvíte se, jak se žilo na letním loveckém sídle od nejpovolanější osoby.

Pro malé návštěvníky od 3 do 10 let jsou určeny zábavné pracovní listy plné křížovek, doplňovaček, kvízů a omalovánek, které si zájemci zakoupí před prohlídkou, a po jejím absolvování mohou v zámecké kavárně u poháru, na lavičce či třeba na trávníku listy dořešit a zjistit, jak moc pozorné děti při prohlídce byly.

Kromě toho doporučujeme dětským návštěvníkům návštěvu doprovodných akcí, které se na zámku pořádají. Zejména srpnové Zámecké slavnosti nabídnou bohatý program, který zaujme i děti (šerm, sokolník, aj.).

Hospitál Kuks

Víte, že kdysi se nemoci léčily třeba práškem z lebky oběšence nebo dračí krví? Ve starém hospitále milosrdných bratří v Kuksu lze poznat tajemství dávných lékařů v jedné z nejstarších barokních lékáren v Evropě a navrch si vyrobit vlastní tabletku a čípek v jediném farmaceutickém muzeu v České republice, což ocení i malí návštěvníci.

Vůni bylinek a poznání starých odrůd ovoce a zeleniny nabízí procházka bylinkovou zahradou, kde rostliny pro místní hospitál pěstovali již milosrdní bratři.

Malé i velké návštěvníky jistě zaujme možnost sportovního vyžití v okolí hospitálu v rámci běžeckých závodů Zkus maraton Kuks a Zkus noční Kuks, oslavy myslivosti, přírody a všeho, co k tomu patří - Svatohubertské slavnosti, nebo třeba vánoční trhy.

Zámek Náchod

Spolu s dvorními dámami, komornými či komorníky můžete vyrazit na dětské prohlídky. Pro malé návštěvníky je připravena interaktivní prohlídka, kde děti spolu s kostýmovanými průvodci řeší drobné úkoly, se kterými se potýkali sloužící Na dvoře vévodském a dozvědí se, jak to tu za Petra Birona, otce "paní Kněžny" z Babičky fungovalo.

 • Prohlídky se konají v dubnu o víkendech a svátcích v 10:15, 12:15 a v 14:15 hodin, v květnu a v červnu o víkendech v 9:15, 12:15 a v 15:15 hodin, v červenci a v srpnu od úterý do neděle v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15 a v 16:15 hodin, v září o víkendech (kromě 10. 9.) a ve svátek 28. 9. 2022 v 9:15, 12:15 a v 15:15 hodin, v říjnu o víkendech a ve svátek 28. 10. 2022 v 10:15, 12:15 a v 14:15 hodin.

Milovníky zvířat jistě potěší medvědi Ludvík a Dáša, kteří obývají bývalý hradní příkop.

V letošním roce pro Vás plánujeme v červenci dobové Piccolominské slavnosti s tanci, hudbou i ukázkou šermu z období třicetileté války, v srpnu Schaumburské slavnosti s hudbou a tanci 19. století, v září oblíbené Kuronské slavnosti s celodenním bohatým programem na nádvořích, pro školy, školky, ale i veřejnost jsou každoročně realizovány adventní prohlídky zámku.

Zámek Opočno

Na červenec a srpen je na opočenském zámku připravena výstava "Erbovní bestie" - expozice figur nadpřirozených bytostí  (výstava určená pro rodiny s dětmi). Výstava je bez průvodce.

K rodinným procházkám zve rozlehlý přírodně krajinářský park s rybníky, kaskádami a romantickými stavbami.

Rodinami s dětmi je vyhledáváno říjnové Mezinárodní setkání sokolníků. Děti mají možnost prohlédnout si zblízka orly, sokoly, jestřáby, rarohy, káně nebo poštolky, stejně jako rozličná plemena loveckých psů.

Ve vybraných termínech je možno na zámku shlédnout Pohádkovou prohlídku s kostýmovanými průvodci.

Zámek Ratibořice

V červenci jsou pro rodiny připraveny Prohlídky s komtesou Hortensií. Půvabná schovanka paní kněžny bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Během prohlídky se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Délka prohlídky cca 30 minut.

Hrad Kunětická hora

V sezoně 2022 je přístupná prohlídková trasa Dušan Jurkovič, básník dřeva, ostatní okruhy jsou z důvodu probíhající stavební obnovy uzavřeny. Výrazně omezeny jsou z téhož důvodu i kulturní aktivity, pořádané v areálu hradu.

Vnější hradní areál nabízí celoročně možnost příjemných procházek. Oba dochované pernštejnské rondely - u studny a pod věží - poskytují krásný výhled do okolí, projít se můžete také po zdejších sadech či lesních stezkách kolem kopce. Podél přístupové cesty na hrad se nachází obora se spárkatou zvěří (jeleni, daňci, srnky, mufloni), od jara do podzimu můžete v areálu potkat navíc stádo našich ovcí a koz, které spásají trávu v hůře přístupném terénu.

Hrad Litice

Vzdělávací program Jak se staví hrad je určen pro žáky prvního a druhého stupně základních škol, nebo pro vícero rodin s dětmi. Celý program je zaměřen na středověkou historii hradu (poznáte z čeho a jak se hrad stavěl, staré měrné jednotky, model jeřábu a gotické klenby aj.). Prohlídka je zakončena výstupem na hradní vyhlídkovou věž.

Na hradě je pravidelně pouštěn krátký, ale o to více poutavý film o historii Litic. Ke vstupence obdržíte barevný letáček s hradními zajímavostmi.

Zámek Litomyšl

Pro všechny návštěvníky, kteří nemají k návštěvě mnoho času, ale je jim líto litomyšlský zámek jen minout, nebo pro rodiny s menšími dětmi, připravil zámek v Litomyšli v červenci a v srpnu speciální zkrácené prohlídky Letní pozastavení.

Zámek Slatiňany

Nejen rodinám s dětmi doporučujeme návštěvu obnovené zámecké zahrady a parku. Návštěvu zámku a zahrady můžete spojit s výletem na Kočičí hrádek.

V zahradě můžete obdivovat tzv. dětské hospodářství – zmenšené repliky venkovských hospodářských stavení, kde se děti šlechticů učily domácím pracím a povinnostem vyplývajícím z chovu domácího zvířectva. Děti v zahradě můžou potkat pávy a zakrslé holandské kozy.

Hrané prohlídky se letos budou konat ve vybraných termínech během května, června a září.

V červnu budou moci děti strávit Rodinné odpoledne u Auerspergů v zámecké zahradě s hrami a dobovou zábavou. A v několika zářijových termínech se uskuteční Hrané prohlídky pro rodiny s dětmi, na kterých se malí návštěvníci seznámí s osudy knížecí rodiny s divadelním spolkem ACORD.

POZDRAVY Z CEST - rodinná hra v zámecké zahradě

 • v zahradě je rozmístěno 18 pohlednic z 18 evropských zemí, které v letech 1899 až 1902 dostala od příbuzných a přátel princezna Charlotta z Auerspergu
 •  při hře školáci (od 10 let) a jejich rodiče poznají členy zámecké rodiny, vyzkouší si zeměpisné znalosti a vyluští tajenku
 • o hru (zdarma) stačí požádat na pokladně zámku, nezapomeňte si s sebou vzít tužku

Další informace o jednotlivých prohlídkách a akcích naleznete na webu konkrétní památky.