Hrady, zámky a další památky
Seznam památekNárodní památkový ústav spravuje více než sto památkových objektů – hrady, zámky, hradozámky, kláštery, kostely, usedlosti, komplexy zahrad, zdravotnická zařízení, technické památky a vily.
Dárkové poukazy Na památku
Darujte svým blízkým zážitek. Naplánujte jim výlet na památku!
Plánujete výlet?
Hledáte tip na zimní výlet? Oficiální návštěvnická sezona sice již skončila, řada našich památek je ale otevřena i v zimním období. Aktuální informace o otevírací době a kulturních akcích najdete na webových stránkách jednotlivých hradů a zámků.
Adventní čas na památkách
Přijďte načerpat vánoční atmosféru na některou z našich památek. Čeká vás sváteční výzdoba, seznámíte se s tradičnímu zvyky i tím, jak slavili Vánoce obyvatelé hradů a zámků. Na programu jsou netradiční prohlídky, kulturní vystoupení, koncerty, adventní trhy, dílničky a mnoho dalšího.
Akce na památkách
Pro děti
zámek Mníšek pod Brdy
7. 12. 2024 – 1. 1. 2025
11.30 – 13.00
Výstava
Vizovice
24. 12. 2024 – 1. 1. 2025
13.30 – 16.30
rezervace není nutná
Nepřehlédněte
Novinky na státních památkách
Neobjevené památky
Plánujete výlet a hledáte něco speciálního? Třeba místo, kam jste ještě nezavítali a kde se namísto dlouhých front před pokladnami dočkáte spíše osobního přijetí? Navštivte některou z našich neobjevených památek!
Svatby na památkách
Plánujete svatbu a hledáte romantické místo s neopakovatelnou atmosférou? Pokud toužíte po svatebním dni, který bude skutečně výjimečný, pak je ideálním místem pro uspořádání svatebního obřadu některý z hradů nebo zámků ve správě NPÚ.
Pronájem památek
Máte zájem o pronájem některých prostor objektu ve správě NPÚ? Nabízíme pronájmy prostor na hradech a zámcích pro výstavy, filmování, firemní akce, školení, přednášky, rauty, plesy, módní přehlídky a další aktivity.
Více informací:
Rozhovory s kastelány
Sázavský klášter na začátku 11. století založil poustevník Prokop, který podle legendy oral s čerty. Jak se z tohoto bájného příběhu můžeme poučit v každodenním životě? Duchovní rozměr kláštera, historická fakta i plány na obnovení expozice jsme během rozhovoru rozebírali s kastelánkou Jaroslavou Matoušovou.
Na jaře se na Velharticích otevřela nová interaktivní expozice, která přibližuje málo známý příběh o zdejším ukrytí korunovačních klenotů. Jak její podoba odpovídá nárokům návštěvníka 21. století? O Šumavské klenotnici a dalších zajímavostech nám do PodCastle NPÚ přišel popovídat kastelán Matěj Mejstřík. Toho k hradu pojí silné rodinné pouto, dlouhých 36 let totiž zastával stejnou pozici jeho vlastní otec. Velhartice jsou tak pro něj domovem už od samého dětství.
Jaromír Kubů nastřádal za 31 let v roli kastelána tolik zajímavých zážitků, že to vydalo na celou knihu. Memoáry nazvané „Noci a dny na Karlštejně“ nedávno pokřtil přímo na hradě, a to i za přítomnosti několika známých osobností.
Zavzpomínat nad největšími milníky své kariéry přisel Jaromír Kubů také do PodCastle NPÚ.
Hlavní návštěvnická sezóna na památkách právě začíná a s ní i další ročník projektu Po stopách šlechtických rodů. Ten se letos věnuje rodu Habsburků a jejich odkazu v Čechách a na Moravě. Mezi nevýznamnější sídla tohoto císařského rodu u nás patřil zámek Zákupy. K mikrofonu jsme si proto pozvali kastelána Vladimíra Tregla, aby nám povyprávěl o bývalých majitelích zámku a zároveň nás nalákal na novinky v prohlídkových trasách.
Když Miloš Jiroušek nastoupil v roce 1993 na Kunětickou horu, čekal na něho jen zpustlý hrad uzavřený pro veřejnost. Stejně jako u sekání trávy má ale rád, když je výsledek práce jasně vidět. A to se mu při pohledu na Kuňku zjevně daří. Letos byla dokončena velká obnova hradního paláce, před dvěma roky zas renovací prošla Jurkovičova přístavba. V rozhovoru prozradil třeba i to, jaké pro něj v minulosti bylo na hradě bydlet, pracovat a vychovávat děti zároveň.
Zámek Lednice se v žebříčku návštěvnosti státních památek pravidelně umisťuje na první příčce. Dnes si tak už lze jen stěží představit, že se tento oblíbený cíl českých i zahraničních turistů nacházel v neutěšeném stavu ještě v době zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.
Postupnou proměnu lednického areálu v top destinaci jsme probrali s osobou nejpovolanější. Rozhovor pro PodCastle NPÚ nám poskytla kastelánka Ivana Holásková, která na zámku letos slaví své 45. pracovní výročí.
Zámek v Hradci nad Moravicí povstal doslova jako fénix z popela. V roce 1972 ho zasáhl devastující požár a po několika letech následovala nevhodná stavební obnova. Nešvary z dob minulých se ale podařilo napravit díky práci kastelána Radomíra Přibyly, který na zámku působí přes 30 let. Jaké úpravy je na tomto zámku nedaleko Opavy ještě třeba udělat? Poslechněte si v dalším dílu PodCastle NPÚ.
Zámek Jánský Vrch patří kvůli své poloze v Javornickém výběžku k nejodlehlejším objektům ve správě NPÚ. I díky tomu zde většinu návštěvníků nepředstavují Češi, ale turisté ze sousedního Polska. Jak se na bývalém letním sídle vratislavských biskupů pracuje jeho kastelánce, která sem přijela před lety z jihomoravského zámku Lednice? Poslechněte si v PodCastle NPÚ!
Obec Velké Březno má sice jen něco přes dva tisíce obyvatel, najdete tu ale hned dva zámky. V tom starším funguje domov seniorů, ten novější, který nechal postavit hrabě Karel Chotek, pak spravuje NPÚ. Kastelán Miloš Musil vás v PodCastle NPÚ přesvědčí o tom, že i tento malý zámeček u Ústí nad Labem rozhodně stojí za návštěvu.
Zámek, který je pro Martina Rejmana domovem a pracovištěm v jednom, odstartoval na jaře úspěšnou sérii ČT Skryté skvosty. Vzdálit se z něj aspoň na pár dní se mladému kastelánovi někdy podaří i během sezóny. To ale jen když potřebuje klid na psaní publikace, jejíž ústřední téma není těžké uhádnout. Věnována bude jak jinak než historii Hrádku u Nechanic.