Květná v Květné – kamélie a sklo – výstava v Květné zahradě otevírá Rok italské šlechty
![Výstava Květná v Květné Výstava Květná v Květné](/portal/zpravy/2025/25-2-6-kamelie/image-thumb__189158__HeaderImageSmall/pxl_20250203_114139563.jpg)
Kamélie a sklo je podtitulem letošní výstavy kamélií, která začíná v Květné zahradě v Kroměříži v sobotu 8. února a potrvá až do 9. března 2025. Ve spolupráci se sklárnou Květná 1794 ve Strání na Uherskohradišťsku vznikl unikátní projekt prezentující krásu květů kamélií s výrobky mistrů sklářského řemesla a světových designérů. Propojením dvou památek světového dědictví dostala tradiční akce v Květné zahradě v Kroměříži zcela jiný rozměr.
Návštěvníci výstavy zhlédnou ve Velkém a Palmovém skleníku desítky vzácných rostlin kamélií, které v tomto období bohatě nakvétají a některé z nich jsou více než 100 let staré.
Kamélie se v Květné zahradě v Kroměříži začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách. V současné době obsahuje kroměřížská sbírka více než 100 kusů těchto exotických rostlin.
V rámci výstavy budou také prezentovány výrobky ze současného sortimentu sklárny Květná 1794 i historické kusy z jejího muzea. Od 15. února výstavu obohatí exponát, za který sklárna získala v roce 2024 hlavní cenu na mezinárodní přehlídce Prague International Design Festival – Designblok. Připraveny jsou pro zájemce i komentované prohlídky, které budou vždy ve středu a v neděli.
Výstava kamélií v Květné zahradě je současně první akcí letošního, již patnáctého ročníku, projektu Po stopách šlechtických rodů letos zaměřeného na Itálii a její kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území výrazněji pronikaly ze země pod Alpami spolu s významnými šlechtickými rody od 16. století. K letošnímu roku se vážou významná výročí – Květná zahrada v Kroměříži si připomíná 350. výročí od dokončení první etapy jejího budování italskými stavebními mistry na objednávku olomouckého biskupa se severoitalskými kořeny, Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna a na státním zámku Duchcov zase oslaví 300. výročí narození slavného Benátčana Giacoma Casanovy. Hlavními objekty letošního ročníku jsou státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod. Zapojeny jsou i další památky nejen ve správě Národního památkového ústavu.
Už nyní můžeme prozradit, že hlavním výstupem projektu Rok italské šlechty, jehož hlavní část odstartuje současně s novou sezónou na začátku dubna, bude památková obnova a zpřístupnění barokního apartmánu s ojedinělou štukovou výzdobou italské provenience v západním křídle státního zámku Uherčice.
Věděli jste, že...?
Kroměřížská Květná zahrada, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku v Evropě. Květnou zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna. První fáze výstavby, jež představila hlavní část zahrady, proběhla mezi lety 1665–1675. Druhá, doplňující, v průběhu osmdesátých let 17. století. Zahajovací práce řídil italský architekt Filiberto Luchese, po jehož smrti se úkolu zhostil jeho mladší kolega a spolupracovník Giovanni Pietro Tencalla. Květná zahrada byla spolu s Podzámeckou zahradou a zámkem v Kroměříži v roce 1998 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Sklárny Květná 1794 ve Strání na Uherskohradišťsku jsou jedny z nejstarších funkčních skláren v Evropě a stále se zde udržuje ruční výroba skla. Tato činnost byla v roce 2023 zapsaná na Seznam UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví. Tradiční výroba skla je pro svou vysokou kvalitu řemeslného provedení s Českou republikou spojována od nepaměti a přinesla ji světový věhlas.
Kamélie japonská je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiných majetných vrstev. Pro japonské samuraje symbolizovaly kamélie smrt a znovuzrození, zatímco v evropském prostředí hrála roli krása květů v rámci pomíjivých radostí plesů.