Poslechněte si – léto 2023

Pusťte si zajímavý rozhovor nebo reportáž v rámci podcastů NPÚ PodCastle, cyklu Hovorů s kastelány, reportážních podcastů mapujících vítěze ceny NPÚ Patrimonium pro futuro nebo pořadům věnujících se památkám.

Co vás zajímá?

PodCastle NPÚ

Pravidelné rozhovory se zajímavými hosty z oblasti památkové péče či památkových objektů.

Architekt Pavel Prouza

Fungování pivovaru v Lobči mělo zpočátku punkovou formu

Historie pivovaru v Lobči na Kokořínsku se datuje až do dob renesance. Pivovarská tradice zde ale byla v poválečném období přerušena a celý objekt dlouho chátral. Záchranou pro něj pak byl v roce 2007 příchod manželů Prouzových, kteří se do rekonstrukce pustili s plnou vervou. Jak sám Pavel Prouza přiznává, začátky obnovy měly do profesionality hodně daleko. Vše se nakonec vydařilo a skvělý výsledek ocenila letos také porota prestižní ceny Europa Nostra.

Kastelánka Ivana Holásková

Když na Lednici přijeli komisaři UNESCO, styděla jsem se do morku kosti

Zámek Lednice se v žebříčku návštěvnosti státních památek pravidelně umisťuje na první příčce. Dnes si tak už lze jen stěží představit, že se tento oblíbený cíl českých i zahraničních turistů nacházel v neutěšeném stavu ještě v době zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.

Postupnou proměnu lednického areálu v top destinaci jsme probrali s osobou nejpovolanější. Rozhovor pro PodCastle NPÚ nám poskytla kastelánka Ivana Holásková, která na zámku letos slaví své 45. pracovní výročí.

Kastelán Radomír Přibyla

Obnova hradeckého zámku je pro mě obrovský životní příběh

Zámek v Hradci nad Moravicí povstal doslova jako fénix z popela. V roce 1972 ho zasáhl devastující požár a po několika letech následovala nevhodná stavební obnova. Nešvary z dob minulých se ale podařilo napravit díky práci kastelána Radomíra Přibyly, který na zámku působí přes 30 let. Jaké úpravy je na tomto zámku nedaleko Opavy ještě třeba udělat? Poslechněte si v dalším dílu PodCastle NPÚ.

Památkář Lubomír Zeman

Lázeňské dědictví bychom měli v neporušeném stavu předávat dalším generacím

Lázeňská města v západních Čechách jsou fenoménem, který odjakživa přitahoval návštěvníky z celého světa. Vedle termálních pramenů a kulatých oplatek je pro ně typická také vlastní architektura. Kolonády, hotely, lázeňské domy...Jak se vyvíjel jejich styl v čase a jak ně pohlížíme dnes? Na otázky o lázeňství v Karlovarském kraji odpovídal Lubomír Zeman, památkář z Územního odborného pracoviště NPÚ v Lokti.

Historik Jan Luštinec

Harrachové měli mimořádné sociální cítění

Tento rok si v NPÚ i v spřízněných institucích připomínáme odkaz rodu Harrachů. Jako hosta do podcastu jsme si proto pozvali historika a bývalého ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Luštince. To, že toho ví tolik zrovna o Harraších, není dílem náhody. Členové rodu spravovali jilemnické panství už od 17. století a dodnes tak na severu najdeme spoustu jejich stop.

Hovory s kastelány

Odbor edukace a dalšího vzdělávání generálního ředitelství pořádá v rámci CŽU pro širokou veřejnost cyklus přednášek HOVORY S KASTELÁNY, jehož činnost byla započata v roce 2015. Přednášky tematicky navazují na prestižní projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. V letošním roce 2023 je pozornost věnována šlechtickému rodu Harrachů.

Přednášky roku 2023
Hrádek u Nechanic

Více o zámku Hrádek u Nechanic vám poví jeho kastelán Mgr. Martin Rejman.

Záznam
Janovice u Rýmařova

Více o zámku Janovice u Rýmařova vám poví zástupkyně kastelánky Bc. Kristýna Schmidová.

Záznam
Záhadné archeologické lokality

Vydejte se společně s námi za archeologickými záhadami. V prvním díle jsme se podívali na záhadnou archeologickou lokalitu hradu Věžka, ve druhém díle se vydáme do lokality Zábělá.

 

Toulavá kamera

Vydejte se s námi za krásami české vlasti. Toulavá kamera vás provede nejen památkami ve správě NPÚ. Podíváte se například na hrad a zámek Frýdlant, který byl prvním šlechtickým sídlem ve střední Evropě, který byl zpřístupněn veřejnosti nebo na hrad Kunětická hora, který má za sebou pohnutou minulost. V Jihočeském kraji navštívíte zámek Kratochvíle, který se je považován za perlu renesanční architektury v Evropě a na hradě Švihov, který je jedním nejmladších pozdně gotických hradů u nás, se projedete na lodičče.  V Jihomoravském kraji se můžete podívat na manýristické interiéry zámku Bučovic a ve Zlínském na hrad Buchlov, který patří k nejstarším dochovaným u nás nebo nedaleký zámek Buchlovice, který patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky.

Z Metropole

Zajímá vás, co se děje v hlavním městě? Pořad Z Metropole představuje aktuální kulturní dění a zajímavosti z Prahy. Dozvíte se například, jak probíhá obnova Fantovy budovy na Hlavním nádražírestaurování maleb z poloviny 14. století v Emauzském klášteřevýstavba na Barrandovkých terasách nebo plánovaný prodej Jindřišské věže. Navštívíte výstavu k výročí 100 let Českého rozhlasu a s dětmi se můžete vydat do nové stálé Dětské expozice Národního muzea.

Vítězové Patrimonium pro futuro 2022
Připomeňme si, kdo získal v minulém roce ocenění Patrimonium pro futuro.

Prezentace a popularizace

Vítězem kategorie prezentace a popularizace se stal Výzkum a prezentace ohrožených továrních komínů.

Poznávání památek může být vskutku adrenalinový zážitek. Přesvědčit se o tom na vlastní pěst nám umožnila dvojice komínářů ve složení Martin Vonka a Michal Horáček. O jejich dlouholetém výzkumu továrních komínů, za který si vloni odnesli cenu PATRIMONIUM PRO FUTURO v kategorii „Prezentace a popularizace“, jsme si povídali u zaniklých cihláren v obci Strupčice na Chomutovsku.

Cena generální ředitelky I.

Cenu generální ředitelky si v minulém roce odnesla Záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela.

Legendární vůz asi není třeba dlouze představovat. Pýcha československé železniční dopravy se po letech dočkala zasloužené obnovy a v současnosti je vystavená v moderním depozitáři kopřivnického muzea Tatra.

Cena generální ředitelky II.

V minulém roce byly uděleny dvě Ceny generální ředitelky NPÚ. Druhým oceněným je Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.

Vydejte se s námi v poslední epizodě seriálu o vítězích PATRIMONIUM PRO FUTURO 2022 na severní Moravu. Jak tvrdí farář Józef Wojciech Gruba, obnova klášterního kostela Nejsvětější Trojice pomohla zařadit do povědomí lidí nejen samotnou památku, ale i celé město Fulnek. 

Cena veřejnosti Památky děkuji

V minulém roce získala cenu veřejnosti Památky děkují Obnova glorietu v Růžové zahradě zámku v Děčíně. Díky tomu, že vlastník, město Děčín, chápal umělecko-historickou kvalitu glorietu a byl ochotný se na jeho obnově zásadně finanční podílet, mohlo v letech 2020-2021 dojít k celkové renovaci stavby, která v té době byla v havarijním stavu.

O letošním vítězi můžete rozhodnout právě vy, hlasovat pro svého favorita můžete až do 30. září 2023.

Hlasovat