Zajímavosti – jaro 2023
Zajímavosti nejen ze světa NPÚ. Nahlédněte pod pokličku památkové péče v regionech, seznamte se s novinkami či zajímavými publikacemi.
Vítězem v soutěži Historické město roku 2022 se stalo Vysoké Mýto
Prestižní titul Historické město roku 2022 získalo Vysoké Mýto za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ v roce 2022. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj.
U příležitosti slavnostního vyhlášení Historického města roku dne 18. dubna 2023 v centru Pražská křižovatka bylo uděleno několik dalších ocenění.
Ministerstvo kultury ČR udělilo Ocenění za památkovou péči Kamile Matouškové.
Zástupci časopisu Moderní obce předali cenu časopisu Moderní obec za rok 2022 městu Horažďovice.
Cenu ministra pro místní rozvoj za vynikající realizaci Programu regenerace převzala města Valašské Meziříčí a Žatec.
Zámek Milotice – natáčení dalšího dílu “Aristokratky” je v plném proudu
Na zámku Milotice právě probíhá natáčení dalšího dílu úspěšné série Aristokratka, tentokrát s podtitulem "ve varu". Podívejte se do galerie na první fotky z natáčení i na první klapku.
Než dorazí film do kin, můžete si poslechnout kastelána milotického zámku - Evžena Bočka a jeho postřehy z natáčení prvního dílu.
Nebo se můžete podívat na video a zjistit zajímavosti z natáčení nového dílu.
Dokončení rekonstrukce Liebiegova paláce
Po dvou letech skončila v říjnu 2022 rekonstrukce areálu vily Johanna Liebiega mladšího postavené mezi lety 1871 a 1872 dle návrhu Gustava Sacherse. Vila, jejíž jádro tvoří do stavby umně zakomponovaný klasicistní Römheldův dům, má charakter pozdně renesančního paláce a vychází z italských vzorů. Objekt je celistvou a velmi autentickou ukázkou neorenesanční vilové architektury, koncipované ovšem spíše v duchu principů architektury zámecké, neboť velikostí a kvalitou interiérů se zcela vymyká dobovým standardům.
Kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Zákupech
V roce 2022 bylo po třech letech dokončeno restaurování bočního oltáře Neposkvrněného početí Panny Marie z kostela sv. Fabiána a Šebestiána v Zákupech. Boční oltář byl zhotoven na místě staršího oltáře v letech 1863–1864 sochařem Josefem Heidelbergem. V tumbovité menze je uložena relikviářová figura římského mučedníka sv. Felixe (viz foto). Jeho ostatky nechala v roce 1726 přivézt do Zákup tehdejší majitelka panství velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Stojící relikviářová figura byla 19. ledna 1727 slavnostně umístěna do prosklené schránky na hlavním oltáři. Během novogotické přestavby kostela byla přenesena do bočního oltáře a položena do prosklené schránky menzy.
Zámek Kozel má vlastní poštovní známku
Další českou památkou, která se od nynějška může chlubit vlastní poštovní známkou, je státní zámek Kozel. Novinku z edice Krásy naší vlasti můžete zakoupit na vybraných pobočkách Česká pošta nebo na jejím e- shopu. Jestli jste vášnivými filatelisty, nezapomeňte hlasovat v soutěži České pošty o nejhezčí známku roku 2022!
Česko-německý projekt TOPOMOMO – experimentální území moderny
Společný projekt Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a Nadace Haus Schminke z Lobavy, TOPOMOMO (Topography of the Modern Movement) se věnoval mapování meziválečné moderní architektury v publikaci „Experimentální území moderny“.
Územní odborné pracoviště v Liberci se podílelo na mapování staveb, odborném textu „Na prahu industriální emancipace. Urbanita Ústí nad Labem a Liberce ve víru konce 19. a první poloviny 20. století“ z pera Jaroslava Zemana a Tomáše Pavlíčka (UJEP) v publikaci s názvem „Doteky moderny na periferii“ a stejnojmenné přednášce na odborném sympoziu Modernismus na periferii, věnovaném představení různých pohledů na podoby, předpoklady a okolnosti modernismu v oblasti česko-saské hranice.
Kostely v kouři komínů
Kolegyně Alena Řičánková těsně před Vánoci vydala knihu Kostely v kouři komínů, která přibyla do sbírky publikací o regionálních památkách. Mimo samotnou knihu uspořádala křest nového publikačního přírůstku v libereckém kině Varšava a v Krajské vědecké knihovně v Liberci obohatila vědomosti diváků svým povídáním o moderních sakrálních památkách v libereckém regionu.
Kniha představuje církevní architekturu budovanou kolem roku 1900 na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku. Přibližuje historii vzniku kostelů, motivaci objednavatelů a individuální vklad architektů. Sleduje vliv architektonického vývoje a požadavků jednotlivých vyznání na formování výtvarné a stavební podoby nově vznikajících kostelů. Součást knihy tvoří bohatý obrazový doprovod se současnými fotografiemi, ale také s dobovými stavebními plány a historickými pohlednicemi.
Panelový boom a bytový šum v Plzni
Zdánlivě kontroverzní spojení – kniha o panelové a bytové výstavbě druhé poloviny 20. století a pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ). Stojí za ním výzkumný úkol zaměřený na poznávání kulturního dědictví a práce několika odborníků. Výsledkem byla výstava Panelový boom a bytový šum v Plzni / Historie a vývoj plzeňských sídlišť mezi lety 1945-1989 a stejnojmenná kniha věnující se bytové sídlištní architektuře a urbanistickému vývoji Plzně v daném období. Seznamuje s výsledky archivního bádání, představují dobové i současné fotografie bytových domů a sídlištních celků, občanskou vybavenost a umělecká díla v tomto veřejném prostoru. Křest knihy proběhl v podzemí ÚOP v Plzni.
Camillo Sitte na Ostravsku
Letos si připomínáme 180 let od narození a 120 let od úmrtí slavného vídeňského architekta a urbanisty Camilla Sitteho (1843–1903). K této příležitosti uspořádalo ÚOP v Ostravě přednášku věnující se tvorbě tohoto světoznámého architekta. Přednáška, která proběhla 13. 4. v ÚOP v Ostravě, navazovala na loňskou stejnojmennou výstavu, pořádanou ostravským pracovištěm Národního památkového ústavu, a zároveň představila knihu - kritický katalog výstavy, prezentující ostravské dílo Camilla Sitteho.