Zveme vás – 1/2024
Vydejte se na výlet na některý z objektů NPÚ, navštivte zajímavou akci, přednášku nebo se seznamte s celoročními projekty NPÚ.
- Skryté skvosty II.
- Zimní provoz na památkách
- Výstava Kamélie – v královských zahradách
- Habsburští Rudolfové a České království
- Obnova památek – Střešní krajina
- Baroko v Bavorsku a v Čechách
- Hovory s kastelány 2024
- Velikonoční program na památkách
- Workshop na téma Využití kulturního dědictví – příklady dobré praxe
- Střep, obojek, citron, drozd, aneb přednáškový cyklus Minulostí kolem nás
- Lidový klasicismus na Plzeňsku
- Chrámy múz v Libereckém kraji
- Sklářství borsko-šenovské oblasti
- Výlety s Ivou
SKRYTÉ SKVOSTY II.
Divácky úspěšný seriál Skryté skvosty vás ve druhé řadě zavede například na státní hrad Kunětická hora, státní hrad a zámek Horšovský Týn nebo státní zámek Stekník. Vydejte se za krásami českých, moravských a slezských památek s hercem Jaroslavem Pleslem. Od 7. 3. každý čtvrtek ve 21:20 na ČT2 nebo na iVysílání.
iVysíláníZimní provoz na památkách
Venku to sice vypadá již na jaro, ale památky jsou ještě stále v zimním provozu. Některé vybrané objekty si pro vás v zimních měsících připravily i speciální programy či prohlídky. Nově se mezi ně zařadily zámek Telč a klášter Plasy otevřené po obnově.
Výstava Kamélie – v královských zahradách
3. 2. – 25. 2. Květná zahrada Kroměříž
1. 3. – 10. 3., zámek Rájec nad Sázavou
Od pátku 1. 3. bude na zámku Rájec nad Svitavou k vidění tradiční výstava kamélií. Výstavu Kamélie – v královských zahradách můžete navštívit až do 10. 3. 2024. Letošní téma představí návštěvníkům příběh prvních čtyř kamélií přivezených roku 1776 do Evropy, z nichž jedna dokonce roste a kvete dodnes. Výstavu lze navštívit vždy od 9 do 15 hodin, denně mimo pondělí. O sobotách a nedělích volně s tištěným průvodcem za doprovodu kustodů, v pracovní dny ve skupinách s průvodcem. Na zámku v Rájci nad Svitavou jsou ke kaméliím připraveny dvě akce: Otevření kaméliových skleníků a Výstava kamélie v královských zahradách.
Kamélie je možné obdivovat i v kroměřížské Květné zahradě a květiny provoní i vilu Stiassni, kde se bude konat Výstava květnových aranžmá na prohlídkové trase vily.
Kroměřížskou výstavu tradičně doplní doprovodný program, který připravili lektoři a specialisté z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži. Výstava trvá už jen do 25. 2.
- každou neděli, vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin se konají speciální komentované prohlídky výstavy (odborný komentář poskytne Ing. Michaela Letá, Ing. Lenka Křesadlová, Ph.D., Ing. Pavel Bleša, DiS.)
- v sobotu 24. 2. v 11:00 a ve 14:00 hodin se uskuteční program pro milovníky vůní, jedinečnosti a originality – prezentace bytové kosmetiky SABAYA.
- výstava KAMÉLIE BELLE ÉLÉGANCE LA PARFUM | 3. 2. – 25. 2. 2024, Květná zahrada v Kroměříži | přístupná denně od 9 do 16 hodin | vstupné na výstavu a doprovodný program je v rámci vstupného do Květné zahrady, poslední vstupenky se prodávají v 15:00 hodin.
Habsburští Rudolfové a České království
26. 3., Krajská vědecká knihovna v Liberci
Cyklus přednášek ÚOP v Liberci je součástí projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Přednáška se koná 26. 3. od 17 hodin v přednáškovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci a představí vám nejen slavného „pekařova císaře“, ale i jeho prapředka Rudolfa I., vítěze z Moravského pole, Rudolfa Švábského, prvního Habsburka pohřbeného v areálu Pražského hradu, českého krále Rudolfa, řečeného Kaše, Rudolfa Zakladatele, ambiciózního zetě Karla IV., korunního prince Rudolfa i další Habsburky téhož jména.
V rámci přednášek zapojených do projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové – domovem i v Českých zemích a ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, se již 30. 1. konala přednáška Habsburkové na českých hradech a zámcích. Představila jednotlivá sídla Habsburků v Česku a zaměřila se i na objekty, jež příslušníky rodu ovlivnily, i když jim nepatřily.
Málokterý šlechtický rod je v našich zemích tak známý jako Habsburkové. Snad každý ví, že příslušníci této dynastie vládli naší zemi téměř 400 let, známe jejich vladařské činy i osobnostní specifika. Víme ale, jaký měli jednotliví Habsburkové vztah k českým hradům a zámkům? Kde slavili své sňatky, kde byli vězněni, kde prožívali své milostné románky, kde našli místo posledního odpočinku? Které sídlo se jim stalo novým domovem či prostorem pro podnikání? Odkud vládli našemu království, kde se bavili a kde se ukrývali před světem? Která místa v Čechách milovali, která zničili? Přijďte si otázky zodpovědět do Krajské vědecké knihovny v Liberci.
Obnova památek – Střešní krajina
19.–20. 3., Masarykova kolej ČVUT, Thákurova 1, Praha 6
22. ročník odborné konference s doprovodnou výstavou a exkurzemi věnující se střešní krajině se bude konat 19.–20. 3. na Masarykově koleji ČVUT v ulici Thákurova 1 v Praze 6. Na konferenci vystoupí odborníci z řad NPÚ, ČVUT, NTM, AV ČR nebo Českého národního komitétu ICOMOS. Uzávěrka přihlášek pro posluchače je 8. 3. nebo při naplnění kapacity sálu. Při platbě do 27. 2. 2024 získáte odbornou publikaci k tématu konference ZDARMA!
Program přednášek
úterý 19. 3. 2024 | od 9 do cca 17 hodin | Masarykova kolej, Thákurova 1, Praha 6
Zahájení
- Ing. Petr Dolejš - STUDIO AXIS, spol. s r.o., jednatel společnosti
Úvodní vystoupení
- Dr. Jana Michalčáková, Ph.D. et Ph.D. - Národní památkový ústav, náměstkyně generální ředitelky
Střešní krajina - jedna strana pomníku mezi tlakem na rozvoj nemovitostí a energetickou optimalizací
- Univ. Prof. Dipl. Arch. ETH Dr. Christian Hanus - University for Continuing Education Krems, Scientific Director, Research Lab Sustainable Cultural Heritage, Rakousko
Střešní krajina
- Pavel Jerie - Národní památkový ústav, GŘ
Kulturní hodnoty střech
- Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D. - Národní památkový ústav, GŘ
Krytiny – historické shrnutí s přihlédnutím k zachovaným krytinám na historických objektech
- PhDr. Martin Ebel, Ph.D. - Muzeum stavitelství a architektury (NTM), ředitel a Mgr. Jakub Chaloupka - Národní památkový ústav, ÚOP v Lokti, doc. Ing. Klára Kroftová, Ph.D. - Fakulta stavební ČVUT
Ochrana střešní krajiny - hrozby staré i nové. Příklady dobré a špatné praxe z plošně chráněných území Prahy
- Mgr. Jan Holeček - Národní památkový ústav, ÚOP v Praze
Začátky doby sluneční (o fotovoltaické přeměně při využití energie ze Slunce)
- RNDr. Antonín Fejfar, CSc. - Fyzikální ústav AV ČR
Využití energie ze Slunce (jak to udělat doopravdy)
- Ing. Pavel Hrzina, Ph.D. - Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze
Střešní krajina v proměnách dnešní doby
- Bc. Libor Honzárek - předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Smrkový a modřínový štípaný šindel - výroba a vyžití v praxi
- Josef Čábelka - šindelářství
Program exkurzí
středa 20. 3. 2024 | dopoledne
- Budova Elektrických podniků
- Armádní muzeum Žižkov
- Fantova budova, Hlavní nádraží Praha
- Skleněný palác (Skleňák)
- Pražský hrad, Vladislavský sál
- Toskánský palác
- Petschkův palác
Délky prohlídek cca 1,5 - 2 hodiny.
Exkurze jsou určené výhradně pro účastníky přednášek předchozího dne a z kapacitních důvodů se lze zúčastnit pouze jedné exkurze.
Podrobnější informace k obsahu konference a přihlášku najdete na webu pořadatele.
Baroko v Bavorsku a v Čechách
Přijďte do Historické budovy Národního muzea obdivovat řadu nikdy nevystavených nejvzácnějších uměleckých skvostů baroka české a bavorské provenience ze 17. a 18. století.
Společný projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, česko-bavorská zemská výstava, navazuje na výstavu v německém Řezně, navíc však přináší barokní poklady ze sbírek Národního muzea i od českých a zahraničních zapůjčitelů. Vzácná přehlídka unikátních uměleckých děl uspořádaných do šesti tematických celků boří zažité stereotypní představy o baroku jako o období temna a politických konfliktů a do popředí staví epochální rozmach prezentující obě země jako společný kulturní prostor propojený vzájemnou inspirací.
Příběh baroka v Národním muzeu je přehlídkou vynikajících uměleckých děl, která představuje obě země, Čechy i Bavorsko jako součást jednotného prostoru barokní kultury ve střední Evropě. Výstava je ve čtyřech sálech Historické budovy Národního muzea členěna do šesti tematických částí. První částí je Prolog: Světla a stíny, druhá kapitola má název Bouřlivé časy, třetí část výstavy nese název Prostor baroka: Velké staveniště, čtvrtý oddíl má název Barokní divadlo světa, pátou částí výstavy je Epilog: Baroko v Bavorsku a v Čechách a poslední, šestou částí, jsou Barokní skvosty ze sbírek Národního muzea.
Velkolepá přeshraniční výstava ukazuje vzácné předměty nejen ze sbírek Národního muzea, ale také od mnoha zapůjčitelů z obou zemí. Svým dílem přispěli také památkové objekty NPÚ. V historické budově Národního muzea si nyní můžete prohlédnout třeba divadelní kostým Pallas Athény ze státního hradu a zámku Český Krumlov, busty Karla VI. a Kristýny Alžběty ze státního zámku Vizovice nebo obraz zámeckých úředníku ze státního zámku Manětín.
Výstavu, která byla poprvé k vidění vloni v Domě bavorských dějin v Řezně, je možné navštívit až do 8. 5. 2024.
Hovory s kastelány 2024
16. 4.; 14. 5.; 22. 10. a 12. 11., Liliová 5 – Praha 1
Národní památkový ústav Vás zve na již 9. ročník cyklu Hovory s kastelány. Přednášky i tentokrát tematicky navazují na prestižní projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů: Habsburkové – domovem i v Českých zemích.
Chtěli byste se vydat proti proudu času a více poznat objekty, kde působil rod Habsburků? V rámci přednáškového cyklu Hovory s kastelány se můžete osobně setkat s kastelány vybraných objektů a poslechnout si nejen příběh památky, ale i jejich osobní. První přednášku povede kastelánka zámku Konopiště Jana Sedláčková 16. 4. od 17 hodin v Liliové 5 v Praze.
Kastelánky a kasteláni Vás „pomyslně" provedou čtyřmi objekty ve správě Národního památkového ústavu, které jsou svými historickými souvislostmi úzce spojeny s jedním z nejvýznamnějších panovnických rodů v historii – s Habsburky.
Seznámíte se:
- s historií objektů, jejich vývojem a architektonickými slohy
- s interiérovými instalacemi, s prohlídkovými okruhy a edukačními aktivitami
- se současným děním na památkách
- s osobními příběhy kastelánek a kastelánů a jejich prací
Harmonogram přednášek roku 2024:
- 16. dubna – O zámku Konopiště s Mgr. Janou Sedláčkovou, kastelánkou zámku Konopiště
- 14. května – O zámku Ploskovice s Janou Zimandlovou, kastelánkou zámku Ploskovice
- 22. října – O zámku Zákupy s Mgr. Vladimírem Treglem, kastelánem zámku Zákupy
- 12. listopadu – O zámku Žleby s Mgr. Tomášem Řehořem, kastelánem zámku Žleby
Velikonoční program na památkách
Řada objektů si letos připravila velikonoční program pro veřejnost. Na velikonoční svátky se můžete vydat například na hrad Bezděz, hrad Šternberk, zámek Zákupy, zámek Valtice, zámek Opočno, zámek Duchcov, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Kozel, zámek Velké Losiny, zámek Hrádek u Nechanic, hrad Nové Hrady nebo zámek Stekník.
Workshop na téma Využití kulturního dědictví – příklady dobré praxe
26. 2., Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči, náměstí Zachariáše z Hradce 2
Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči a telčské odborné územní pracoviště Národního památkového ústavu připravily dva jednodenní workshopy na téma Využití kulturního dědictví – příklady dobré praxe. Akce byla určena pro všechny zájemce o obnovu památek, především pak pro podnikatele a studenty v oblasti cestovního ruchu, majitele památkově chráněných objektů a neziskové organizace. Aktivita vznikla za podpory Fondů EHP a Norska 2014–2021.
Únorový workshop je plánován na pondělí 26. února 2024. Přednášející Pavel Prouza představí v rámci dvou přednášek projekt obnovy pivovaru v Lobči.
V lednu se již uskutečnil workshop, a to v pondělí 29. ledna 2024. Prvním přednášejícím byl Aleš Kozák z Institutu pro památky a kulturu, o.p.s. Přestavil mj. práci redakce časopisu PROPAMÁTKY a zajímavé příklady obnovy památek. Na jeho přednášku navázala Martina Indrová z neziskové organizace Památky Plus z. ú. a pohovořila o sakrálních památkách a hledání jejich nového využití.
Střep, obojek, citron, drozd, aneb přednáškový cyklus Minulostí kolem nás
4. 3., ÚOP v Plzni
Dne 4. března bude zahájen jarní blok přednáškového cyklu Minulostí kolem nás přednáškou Střep, obojek, citron, drozd. Prameny nových prohlídkových tras klášterů Plasy a Kladruby. Přednáška se koná od 16:00 v ÚOP v Plzni. Přednášet bude Mgr. Stanislava Beránková, kurátorka kláštera v Plasích, která je zároveň vedoucí Studijního depozitáře tamtéž. Kromě každodenní práce spojené se správou památkového objektu se profesně specializuje na tvorbu interiérových instalací / prohlídkových tras a také na preventivní péči o historický mobiliář, historické interiéry a tvorbu depozitářů.
V loňském roce dokončil Národní památkový ústav dvě velké památkové obnovy – v klášterech v Plasích a Kladrubech, kde vznikly také nové prohlídkové okruhy. Plaský je věnován šlechtickému rodu Metternichů a kladrubský někdejšímu řeholnímu životu tamějších benediktinů. Přednáška seznámí posluchače s procesem obnovy a rehabilitace historických interiérů a vzniku nových prohlídkových tras. Představí pestré spektrum zdrojů a pramenů, od těch písemných až po hmotné, mezi něž patří například i artefakty získané archeologickým výzkumem odpadové jímky v sídle plaského opata.
V rámci přednášky budou ve spolupráci s kolegy z územní památkové správy obou klášterů představeny tři nové publikace: průvodce Klášter Kladruby, průvodce Klášter Plasy – Zámek Metternichů a kniha o archeologickém výzkumu plaské odpadní jímky Ústřice a breviář. Výpověď barokní jímky v klášteře Plasy. Knihy bude možno na místě zakoupit (platba pouze v hotovosti):
- Ústřice a breviář. Výpověď barokní jímky v klášteře Plasy (Marcela Waldmannová – Jakub Krček a kolektiv, Plzeň: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni, 2023. 207 s. ISBN 978-80-85035-60-5. Prodejní cena 600 Kč)
- Klášter Plasy. Zámek Metternichů (Stanislava Beránková, České Budějovice: Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích, 2023. 207 s. ISBN 978-80-87890-46-2. Prodejní cena 290 Kč)
- Klášter Kladruby (Jakub Krček – Stanislava Beránková – Milan Zoubek – Jarmila Skružná, České Budějovice: Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích, 2023. 207 s. ISBN 978-80-87890-45-5. Prodejní cena 290 Kč)
V rámci jarního přednáškového cyklu Minulostí kolem nás se mohou návštěvníci dále těšit celkem na 7 přednášek. Zazní témata jako Došky mezi paneláky, Mlčenliví svědci minulosti, Tabák a urbanismus?! a další... Program jarního bloku přednáškového cyklu bude v nejbližší době doplněn na webové stránky.
Program přednášek
-
4. března 2024
Mgr. Stanislava Beránková | STŘEP, OBOJEK, CITRON, DROZD. PRAMENY NOVÝCH PROHLÍDKOVÝCH TRAS KLÁŠTERŮ PLASY A KLADRUBY
V loňském roce dokončil Národní památkový ústav dvě velké památkové obnovy – v klášteře v Plasích a Kladrubech, kde vznikly také nové prohlídkové okruhy. Plaský je věnován šlechtickému rodu Metternichů a kladrubský někdejšímu řeholnímu životu tamějších benediktinů. Přednáška seznámí posluchače s procesem obnovy a rehabilitace historických interiérů a vzniku nových prohlídkových tras. Představí pestré spektrum zdrojů a pramenů, od těch písemných až po hmotné, mezi něž patří například i artefakty získané archeologickým výzkumem odpadní jímky v sídle plaského opata.
-
18. března 2024
Mgr. Karel Foud | DOŠKY MEZI PANELÁKY. SELSKÝ DVŮR U MATOUŠŮ V PLZNI-BOLEVCI – POZNÁNÍ A OBNOVA
Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci patří k předním památkám lidové stavební kultury na Plzeňsku. Má středověký původ, jeho současnou podobu mu vtiskla přestavba v průběhu prvních dvou třetin 19. století. Obytné stavení, vročené do roku 1809, patří k hodnotným příkladům tzv. lidového klasicismu. Stavba udivuje svojí velikostí i dispozičním uspořádáním. Snad proto také byla s celým dvorem prohlášena za národní kulturní památku. V roce 2007 se dvůr dostal do správy Národního památkového ústavu. V letech 2019 až 2021 proběhla jeho celková obnova, z větší části formou restaurování. Prostřednictvím řady fotografií provede mluvené slovo posluchače postupnou obnovou dvora, který je dnes zpřístupněn veřejnosti.
-
8. dubna 2024
Mgr. Petr Sokol | KAPITOLY Z PREZENTACE ARCHEOLOGIE II.: ARCHEOSKANZENY – VÝLET DO MINULOSTI, NEBO POUŤOVÁ ATRAKCE?
Archeoskanzeny (archeoparky) jsou populárními turistickými cíli sázejícími na oblíbenost archeologie a tématu života v minulosti. Co od nich však jejich tvůrci a samotní návštěvníci očekávají? Jaký je a jaký by měl být jejich účel, a jak s tím souvisí způsob a kvalita jejich provedení a využití? Přednáška je analýzou silných i slabých stránek tohoto způsobu prezentace minulosti, úvahou nad přístupy k pojetí archeoskanzenů, jejich realizacemi a provozováním, a o jejich působení na návštěvníka. Ale i o významu detailu a pravdivosti, a o míře zohlednění principů památkové péče. A to vše s využitím českých i zahraničních příkladů.
-
22. dubna 2024
PhDr. Viktor Kovařík | MLČENLIVÍ SVĚDCI MINULOSTI. PŘÍBĚHY RESTAUROVÁNÍ SOCHAŘSKÝCH PAMÁTEK
Tématem přednášky budou příklady zajímavých realizací restaurování vybraných sochařských děl z posledních několika let na území Plzeňského kraje. Dochované, převážně barokní sochařské památky jsou často opomíjenými, mlčenlivými svědky naší krajiny. Pokud se podaří jejich řádná obnova, je tím umožněno nejen zachování hodnot samotného díla, ale také svědectví jejich vzniku či osudů v průběhu času, která v sobě nesou, a často nejsou zcela známa. Mohou tak být předávána dále našim potomkům, již se mohou těšit jak z jejich příběhů, tak z nich samých.
-
6. května 2024
PhDr. Roman Lavička, Ph.D. | STŘEDOVĚKÉ SYMBOLY VÍRY, SEBEVĚDOMÍ, SOUCITU A VDĚČNOSTI. FARNÍ KOSTEL A ŠPITÁLNÍ KAPLE V BORU U TACHOVA
Stejně jako v panoramatu většiny měst je i u farního kostela sv. Mikuláše v Boru u Tachova nepřehlédnutelným znakem kostelní věž, jejíž zvonice se od pozdního středověku stala výrazem vzrůstajícího sebevědomí městské obce a vizuální protiváhou obranné věže sousedního hradu. Ve stínu hradní a kostelní věže se rozpadá kaple sv. Jana Křtitele, kterou nechal společně se špitálem postavit Jindřich ze Švamberka, příslušník jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů v Čechách. Zapomenutý příběh špitální svatyně, původně zasvěcené příznačně sv. Alžbětě Durynské jako patronce chudých a nemocných, navíc ukazuje, že snaha pomoci druhým mnohdy přichází až s uvědoměním si vlastních slabostí, nastupujícími nemocemi a blížícím se koncem – dnes, stejně jako ve středověku.
-
20. května 2024
Mgr. Lucie Romportlová | TABÁK A URBANISMUS?! BÝVALÁ TABÁKOVÁ TOVÁRNA V TACHOVĚ
Přednáška představí soubor budov areálu bývalé tabákové továrny v Tachově v rámci urbanistického a architektonického vývoje města, ve vztahu k jeho památkovému fondu. Seznámí s autorstvím jednotlivých částí areálu, jejich konstrukčním systémem i slohovým tvaroslovím. Existence areálu bude zasazena do kontextu vývoje industriálního dědictví ČR i historie města Tachova.
-
3. června 2024
doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph.D. – Mgr. Martin Janovský, Ph.D. – Mgr. Ondřej Malina, Ph.D. | CISTERCIÁCKÁ KRAJINA PLASKÉHO KLÁŠTERA A JEJÍ SÍDELNÍ ZÁZEMÍ
Zázemí cisterciáckého kláštera Plasy pohledem archeologie. Vyhodnocení dat leteckého laserového skenování a geochemické analýzy umožnily lépe poznat sídelní vývoj již dávno zaniklého dvora Třebokov. Pozornost bude věnována i dalším sídlům v okolí, která patřila k majetkům plaských cisterciáků.
Kdy: vždy v pondělí, pravidelně v 1. a 3. týdnu v měsíci vyjma dubna (v dubnu v 2. a 4. týdnu), od 16.00 hodin
Kde: sklepení domu U Zlatého slunce, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni, Prešovská 7
S ohledem na sklepní prostředí doporučujeme teplé oblečení či přikrývku. Nápoje na zahřátí budou zajištěny. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Lidový klasicismus na Plzeňsku
22. 12. 2023 – 30. 4. 2024, ÚOP v Plzni
V mázhauzu sídla územního odborného pracoviště v Plzni probíhá do dubna volně přístupná panelová fotografická výstava Lidový klasicismus na Plzeňsku, ke které byl vydán kritický katalog (neprodejná publikace je k dispozici v knihovně ÚOP v Plzni). Výstava představuje nejzajímavější příklady staveb tzv. lidového klasicismu na Plzeňsku, jež vynikají řešením fasád, uplatněnými architektonickými prvky, tvarem štítů domů, sýpek či nástavců bran a branek. Obcemi, kde se tento svébytný stavební sloh rozvinul v plné šíři a kde zároveň dosud stojí řada příkladů těchto památek z okruhu lidové stavební kultury, jsou Koterov, Božkov, Černice, Tymákov, Kyšice nebo Ejpovice. Text doplňují fotografie, mapky a také kresby významného národopisného badatele Plzeňska profesora Josefa Brože (†1949). Na výstavě bude prezentováno cca 80 fotografií s doprovodným textem.
Panelová výstava prezentuje snímky z fotoarchivu plzeňského odborného územního pracoviště NPÚ. Autory výstavy jsou Karel Foud, Tomáš Karel, Stanislav Plešmíd a Alena Aubrechtová.
Chrámy múz v Libereckém kraji
Na území Libereckého kraje realizovali vídeňští architekti Fellner a Helmer pouze dvě stavby divadel, a to v Liberci a Jablonci. Každá z těchto staveb reprezentuje jinou vývojovou etapu ateliéru, v Liberci je divadlo postavené roku 1883 ve stylu přísného historismu, naopak Jablonec se může pyšnit budovou divadla z roku 1907 ve stylu geometrizující secese. Kromě divadel však tato nesmírně pracovitá dvojice realizovala jen na našem území mezi lety 1870 – 1914 kolem třicítky staveb různého funkčního zaměření. Hlavními příčinami jejich úspěchu pak byly důraz na rychlé, kvalitní a ekonomické řešení i inovativní technická řešení dílčích konstrukcí. Cílem přednášky bude seznámit posluchače nejen se stavbami divadel v Liberci a Jablonci, ale i s celkovým provozem úspěšného ateliéru.
Přenáška se Chrámy múz koná v rámci přednáškového cyklu ÚOP v Liberci Památky kolem nás 22. 2. od 17:00 v přednáškovém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci.
Sklářství borsko-šenovské oblasti
Územní odborné pracoviště v Liberci vás zve na povídání o knize Sklářství borsko-šenovské oblasti od autora Miroslava Kolka. Přednáška se koná ve středu 27. 3. od 17:00 v kulturním, literárním a vzdělávacím centru v Kamenickém Šenově v sále nad knihovnou. Kniha z edice Průmyslové dědictví byla pokřtěna 16. 2. ve Sklářské muzeum v Novém Boru.
Výlety s Ivou
Miluju vůni kafe po ránu, jaro, hudbu na vinylu a snídaně do postele.
Nesnáším zvuk budíku, přetvářku a ponožky v sandálech.
Ve zkratce já. Teda hodně stručně.
Kromě toho už od dětství ráda cestuju. Podle toho, jak čas i finance dovolí. První cesty jsem podnikala s rodinou Škodou 120 a pak Favoritem, hlavně po krásách Čech a Moravy.