Do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ v Olomouckém kraji se za rok 2024 přihlásila dvě města.
Konkrétně jde o tradiční rivaly Šternberk a Lipník nad Bečvou - čili jednu městskou památkovou zónu (Šternberk) a jednu městskou památkovou rezervaci (Lipník nad Bečvou). Cena je výsledkem společné snahy Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ohodnotit výsledky dosažené v oblasti péče a obnovy plošně chráněných památkových celků za pomoci Programu regenerace MPR a MPZ.
O ceně zde: https://www.historickemestoroku.cz/
Cena a z ní vyplývající právo užívat titul Historické město roku, je udělována od roku 1994 Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj. Sestává z křišťálové plastiky, pamětního grafického listu a finanční částky jeden milion korun. Udělována je vždy při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu. Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustanoven vládním usnesením v roce 1992 k záchraně a rozvoji historických jader měst a obcí. Dosud jediným celostátním vítězem z Olomouckého kraje se po mnohaletém úsilí a přesvědčivých výsledcích v oblasti památkové péče stalo v roce 2008 město Šternberk.
Přihlášky za rok 2024 zaslané na olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) - všechny přihlášky v rámci ČR jsou k nalezení zde: https://www.historickemestoroku.cz/redakce/index.php?clanek=358303&xuser=&lanG=cs&slozka=358296 - byly vyhodnoceny komisí složenou ze zástupce NPÚ, zástupce Ministerstva pro místní rozvoj a krajským garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Přihlášená města komise v průběhu ledna tohoto roku navštívila a následně vyhodnotila protokolem odeslaným spolu s přihláškou Ministerstvu kultury.
Na základě vyhodnocení pak stanovila komise pořadí, kdy se vítězem stalo město Lipník nad Bečvou. Přestože město Šternberk nezvítězilo, dlouhodobě dosahuje vynikajících výsledků v péči o svou památkovou zónu a je jediným vítězem celostátního kola z Olomouckého kraje (2008).
Komise hodnotí u města Lipníku nad Bečvou snahu o záchranu nevyužité Piaristické koleje a dlouhodobou podporu majitelů nemovitostí v rezervaci příspěvky na obnovu z městského rozpočtu s vysokým podílem 2% z celkového rozpočtu města. Zároveň oceňuje dlouhodobou péči o rozsáhlý systém opevnění města, stejně jako pestrý kulturní život a plně funkční služby v oblasti turistického ruchu (IC, prohlídky města, etc.). Za pozornost také stojí udržení obydlenosti centra města i přes významná omezení vyplývající ze statutu MPR při zachování autentického prostředí památkově chráněného území.
Komise dále konstatovala, že celá soutěž o cenu Historické město roku potřebuje analýzu sníženého zájmu měst o účast v ní a inovaci systému hodnocení a jeho parametrů.
Odkazy:
https://www.historickemestoroku.cz/
https://pamatkovykatalog.cz/sternberk-7665122
https://pamatkovykatalog.cz/lipnik-nad-becvou-7663686
https://www.historickemestoroku.cz/filemanager/files/4160113.pdf
https://www.historickemestoroku.cz/filemanager/files/4049291.pdf
Fotodokumentace:
Obr. 1 Lipník nad Bečvou, obnovený úsek hradebního systému na severozápadním nároží města. Foto: NPÚ, ÚOP v Olomouci
Obr. 2 Lipník nad Bečvou, obnovený úsek hradebního systému na severozápadním nároží města. Foto: NPÚ, ÚOP v Olomouci
Obr. 3 Lipník nad Bečvou, náměstí T. G. Masaryka, dům č. p. 14, obnovená dvorní fasáda a pavlač. Foto: NPÚ, ÚOP v Olomouci