Ministerstvo kultury ČR prohlásilo poprvé v historii za nemovitou kulturní památku urnový haj. Tato nová kulturní památka se nachází v Chocni a je ojediněle zachovaným příkladem kvalitní prvorepublikové realizace městského hřbitova pro moderní způsob pohřbu žehem. Realizován byl podle návrhu arch. Bohumila Ducháče-Vyskočila, ředitele renomované zahradně architektonické kanceláře Josefa Vaňka z Chrudimi.
Kompozici urnového háje z roku 1936 tvoří terasovitě uspořádaná vstupní část s centrálním schodištěm a bazénem se zahradní úpravou svažitého komponovaného amfiteátru s hrobovými místy. Cennými jsou autentické kamenné zdi a kované oplocení. Pravidelně rozvržená úprava s výhledem na město přirozeně přechází do svažitého přírodně krajinářského pojetí. V detailu se dodnes dochovalo původní vymezení jednotlivých hrobových míst stříhanými živými ploty.
„Město na začátku 30. let 20. století o zpracování návrhu požádalo i architekta Pavla Janáka (autora krematoria v Pardubicích). Zakázka byla nakonec svěřena největšímu zahradně architektonickému ateliéru v tehdejším Československu. Toto nadčasové krajinářské má v celorepublikovém kontextu srovnání pouze s urnovým hájem u krematoria v Liberci. Ve stejném období v regionu vznikly i hřbitovy v Dolní Dobrouči, v Osíku u Litomyšle či urnový háj v Chrudimi,“ doplnil Ing. Bc. Aleš Papáček, specialista na památky zahradního umění pardubického pracoviště NPÚ.
Vlastník (Město Choceň) má jasnou vizi, jakým způsobem zachovat kulturně historické hodnoty urnového háje. „V příštím roce necháme zpracovat stavebněhistorický průzkum. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem hledáme řešení obnovy nízkých živých plůtků, které byly poškozeny zavíječem zimostrázovým, jenž v posledních letech decimuje tyto dřeviny v celé Evropě a zatím proti němu není účinná ochrana,“ sdělil místostarosta Ing. Jan Ropek.
V Pardubickém kraji se nachází jen tři samostatné památky zahradního umění – výše zmíněný urnový háj, v loňském roce prohlášený městský park v Chrudimi a Růžový palouček u Litomyšle.