Víkend otevřených zahrad v historických zahradách Pardubického kraje

Den dětí na Příhrádku

Pardubické pracoviště Národního památkového ústavu v letošním roce spojilo dvě příjemné akce do jednoho společného programu a odstartovalo tak Víkend otevřených zahrad na Den dětí, tedy 1. června tematickým programem pro dětské návštěvníky. Již druhým rokem jsme se tak zaměřili na dětské kolektivy, které se tematických víkendových akcí málokdy účastní.

Žáci čtvrtých tříd pardubické ZŠ Studánka v rámci programu absolvovali prohlídku tzv. Zahrady na valech v Pardubicích, kde znalosti získané v hodinách vlastivědy doplnili o historické vazby na zámek Pardubice, jeho fortifikační systém a kulturně-historické souvislosti. Na komentované prohlídky navázaly tematické dílny nazvané „Vytvoř si svůj zámecký park,“ kde si děti vyzkoušely koncipování historické zahrady formou 3D modelu. Udělalo nám velkou radost, že od nás odcházeli malí zahradní tvůrci spokojení a mimo jiné i s poznáním instituce NPÚ, včetně jejího rozsáhlého fondu odborné literatury a archiválií.

Ve druhé polovině příštího týdne se přesuneme s tematickými aktivitami na Státní zámek Slatiňany, kde bude pro žáky prvního stupně zdejší základní školy připraven neméně atraktivní program. Malí návštěvníci se během něj seznámí nejen s unikátní zámeckou zahradou a s jejím dětským hospodářstvím, ale budeme mít pro ně připraveny i tematické dílničky. Odpoledne v témže termínu dále plánujeme komentovanou prohlídku zámecké zahrady ve Slatiňanech i pro dříve narozené.
Na dané akci spolupracujeme se Státním zámkem Slatiňany a děkujeme rovněž regionálnímu sponzorovi Bohemia rings s. r. o Zámrsk, který nám pro naše edukační aktivity poskytl magnetické stavebnice a hlavolamy.

Samotný Víkend otevřených zahrad (respektive aktivity otevřené široké veřejnosti) začíná oficiálně v pátek 10. června a potrvá do neděle 12. června. V tyto dny bude možné navštívit v Pardubickém kraji mimo jiné zámecké zahrady ve zmíněných Slatiňanech i francouzskou barokní tvorbou inspirovanou zámeckou zahradu v Chroustovicích.

Odkaz na oficiální web Víkendu otevřených zahrad na tomto odkazu

Akce pořádané Národním památkovým ústavem (nejen) ve dnech 10.–12. června 2022 zde