Přípravy na Velikonoce vrcholí - interiéry hradů a zámků budou nazdobeny kraslicemi, květinami i tradičním pečivem, ratibořický zámek provoní aranžmá z perníku

Blížící se velikonoční svátky oživí interiéry státních památek – na řadě objektů čeká návštěvníky tematická výzdoba a také průvodcovský výklad bude doplněn o povídání o tradicích a zvycích, které se vztahují k Velikonocům. Otevřeno bude od Zeleného čtvrtka až do Velikonočního pondělí bez zavíracího dne. V letošním roce se Velikonoce termínově potkávají s Mezinárodním dnem památek a sídel, který připadá na 18. dubna. U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel proběhnou prohlídky běžně nepřístupných prostor a přednášky.

„Velikonoční prohlídky a akce zahájíme již tento víkend oblíbenými velikonočními trhy na Sychrově a tematickou výzdobou Zimního okruhu na Zákupech, postupně se přidají i další památky. Velikonoce byly hlavně svátky duchovní a tak ani na šlechtických tabulích nechyběl beránek jako symbol Ježíše Krista a samozřejmostí byl půst. Vajíčka se zdobila například vyškrabáváním, kdy se nejdříve obarvila v odvaru z olšové kůry“, přibližuje zvyky Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pod jehož vedení spadá osm hradů a zámků v Libereckém kraji, čtyři v Pardubickém a pět památek v kraji Královéhradeckém.

V bezdězské hradní kapli budou 18.-21. dubna vystaveny vzácné dřevořezby, které byly kdysi umístěny v kapličkách lemujících cestu na hrad, u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel bude zpřístupněn i ochoz v kapli. Na hradě a zámku Frýdlant se 19. dubna bude péct - každý návštěvník, který absolvuje prohlídkový okruh Frýdlantský zámek ochutná zámecký koláček. Od 17. do 21. dubna bude velikonoční výzdoba na hradě Grabštejn, 21. dubna jsou připraveny dílničky pro dětské návštěvníky. U příležitosti Dne památek proběhne 18. dubna kastelánská prohlídka se zaměřením na kapli svaté Barbory. I na Hrubém Rohozci bude výklad doplněn o velikonoční zvyky a velikonoční výzdoba zde potrvá od 17. do 21. dubna. Vyhlášené velikonoční prohlídky jsou na zámku Lemberk – clam-gallasovské apartmá provoní polévka s nasekanými kopřivami a další ukázky pokrmů na šlechtickém sídle v termínu 17.-21. dubna, v tento termín bude zpřístupněna i středověká věž.

Velikonoční trhy na Sychrově proběhnou již o tomto víkendu (12.-13. 4.), Zimní okruh na zámku Zákupy bude nazdoben až do 27. dubna, kdy se tato trasa uzavře a správa zámku nabídne prohlídkové okruhy Zámek za Ferdinanda Dobrotivého a Zámek za Františka Josefa I. Trvalou součástí nabízených okruhů je prohlídka obnovené konírny v hospodářském dvoře.

Na Královéhradecku nabízí speciální velikonoční prohlídky správa zámku Hrádek u Nechanic (17.-21. 4.), 20. dubna zámecký areál ožije Řemeslnými a farmářskými trhy. Jan Městecký z Opočna  - to je název přednášky chystané na zámku v Opočně (18. 4.), kdy si posluchači připomenou výročí 600 let od dobytí opočenského hradu sirotky. Již tradiční velikonoční výstava kraslic, která se každoročně rozrůstá o výrobky nejenom místních obyvatel, proběhne v prostoru bývalých zámeckých kuchyní od 17. do 21. dubna. Na náchodském zámku je na 19. dubna připravena přednáška Piccolominiové v Náchodě: Život italské šlechty v Čechách. V Ratibořicích bude jarní a velikonoční výzdoba zámku (18.-21. 4.) doplněna výstavou výtvorů od perníkářky Dany Holmanové, která je svými výrobky (specializuje se na skládané perníky) známá v Čechách i v zahraničí. Mezinárodní den památek zde připomenou již 12. dubna prodlouženou prohlídkou Příběh zámku a zámek příběhů. Prohlídka je zaměřena na málo známé, či již skoro zapomenuté příběhy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva.

Na 18. duben je nachystána stavebně-historická prohlídka zámku Slatiňany vedená kastelánem pod názvem Pokrok nezastavíš!, na 25. a 26. duben jsou zde připraveny přednášky ( i s drobnou ochutnávkou) na téma zámeckých kuchyní a gastronomie. 26. dubna bude mimořádně zpřístupněna zámecká kuchyň v Litomyšli s možností vystoupat 175 schodů na renesanční věž – další zpřístupnění těchto prostor je naplánováno na 1.-3. a 8.-10. května.

Mezinárodní den památek a sídel připadá každoročně na 18. dubna - byl vyhlášen v roce 1982 organizacemi UNESCO a odborem OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Od té doby jsou každoročně u této příležitosti pořádány speciální akce jako prohlídky běžně nepřístupných prostor, přednášky, odborná sympozia a konference, dny otevřených dveří atp.

Přehled speciálních prohlídek a doplňkových kulturních aktivit na objektech ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově ke stažení zde (stále aktualizováno):  

https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci , případně na webech jednotlivých památek.

Nabídka pro rodiny s dětmi a školská zařízení: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-deti

Bližší informace k projektu Po stopách šlechtických rodů 2025 – Rok italské šlechty zde:

https://www.npu.cz/cs/o-nas/projekty/temata/117347-rok-italske-slechty

Fotografie ke stažení

Soubory ke stažení

Související kontakty

Nepodléhá CC

PhDr. Miloš Kadlec

  • ředitel/ka územní památkové správy
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 482 360 003, 603 105 335
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
3/, Sychrov 3
Nepodléhá CC

Mgr. Lucie Bidlasová

  • vedoucí oddělení
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 773 775 944
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS na Sychrově
Zámecký park 1/, Slatiňany