Ing. Daniel Šnejd
- ředitel/ka územního odborného pracoviště
- 387 312 140/kl. 120, 724 053 332
Projekt "MonumTech" - Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí
V roce 2021 se Národní památkový ústav zapojil do projektu přeshraniční spolupráce , který byl podpořený z programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika.
Cílem projektu s názvem Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí bylo zmapování a dokumentace technických památek v obou příhraničních destinacích, oživení a popularizace památek prostřednictvím moderních technologií, včetně vzniku dvacetidílného dokumentárního filmu.
Přínosem je i prohloubení vzájemných kontaktů památkářů, akademiků a dalších aktérů z obou stran hranice prostřednictvím společných aktivit.
Projekt byl realizován v období od 1. 3. 2021 do 31. 12. 2022 a byl řádně ukončen.
Vedoucí partner:
Partneři projektu:
PŘEHLED VÝSTUPŮ PROJEKTU NALEZNETE NÍŽE.
Další informace naleznete na stránkách projektu.
V projektu Interreg byla provedena plošná dokumentace kováren v Jihočeském kraji se zaměřením na zachovalé kovárny v exteriéru, ale zejména v interiéru. Bylo zdokumentováno téměř 100 kováren, v interiéru 70. Hodnotné a zachovalé objekty kováren byly vloženy do Památkového katalogu
Nejstarší dochované dopravní značení z 19. století představují zejména rozcestníky umístěné na důležitých křižovatkách a brzdové kameny u prudkých úseků klesání silnice.
Počátky novobystřické rybniční soustavy můžeme sledovat již od druhé poloviny 15. století, kdy je doložena existence 19 rybníků.
"Bechyňka" byla první tratí u nás, která byla od počátku stavěna jen na elektrický provoz. Je spojena se jménem českého vynálezce a podnikatele Františka Křižíka.
Nad rámec standartní dokumentační práce patřila k aktivitám projektu i tvorba virtuálních modelů památek na obou stranách hranice. Prostorovým zobrazením části nebo i celku stavby lze efektivněji, než standardními dokumentačními metodami, analyzovat její strukturu. Využití těchto moderních metod výrazně posouvá naše schopnosti porozumět konstrukčnímu řešení i účelu památky.
Pro zvýšení povědomí o programu MonumTech jsou pro jednotlivé cílové skupiny poskytovány reklamní materiály, které jsou dostupné v elektronické podobě ve formě videoreportáží.
Závěrečná konference projektu MonumTech se konala v jedné z nejstarších budov v Českých Budějovicích, pivovaru Solnice. Prezentovány byly výsledky projektu MONUMTECH a přínosy pro zapojené instituce.
Ve čtvrtek 12. srpna 2021 se uskutečnilo setkání zástupců projektových i strategických partnerů česko-rakouského projektu Společný vznik a historie, současnost i budoucnost technických památek česko-rakouského příhraničí. Cílem společného workshopu v prostorách Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích bylo stanovit kategorie památek, kterých se bude popularizace týkat.
V rámci posledního online setkání expertní skupiny „Cesta k průmyslové cestě“ byl kladen důraz na včasný přístup cílových skupin k výsledkům dílčích projektů MonumTech.
Další setkání projektových partnerů proběhlo on-line formou ve středu 6. dubna 2022. Tématem setkání byla příprava reportáží o technických památkách a podkladů pro turistickou mapu.
Filmové dokumenty o technických památkách česko-rakouského příhraničí, zveřejněno 21. 7. 2022
V rakouském Kremsu se uskutečnilo další setkání partnerů projektu MonumTech, zveřejněno 20. 7. 2022
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.