Ing. Daniel Šnejd
- ředitel/ka územního odborného pracoviště
- 387 312 140/kl. 120, 724 053 332
Nad rámec standartní dokumentační práce patřila k aktivitám projektu INTERREG i tvorba virtuálních modelů památek na obou stranách hranice. Prostorovým zobrazením části nebo i celku stavby lze efektivněji, než standardními dokumentačními metodami, analyzovat její strukturu. Využití těchto moderních metod výrazně posouvá naše schopnosti porozumět konstrukčnímu řešení i účelu památky.
Ve Waldviertelu byl ještě v 19. století velký počet kováren – hamrů, některé fungovaly jako zápustkové kovárny, jiné se specializovaly na podkovy a vozy, další na výrobu hřebíků, nožů apod.
Hamr v Gopprechts je trochu schovaný u potoka a představuje kovářskou dílnu typickou pro waldviertlerské vesnice. Před hamrem stávala pila a obilný mlýn, zmiňovaný už v roce 1369. Hamr založený roku 1777 probudil před několika lety k novému životu jeho majitel Willi Ernszt.
V areálu zaniklé buquoyské sklárny Terčí Huť se nachází pozůstatky částečně odkryté sklářské pece z konce 18. století, která patří k nejlépe dochovaným památkám svého druhu v českých zemích.
Její hlavní částí je kopulovitá tavící pec s osmi sklářskými pánvemi, kanálem pro převod tepla je k ní připojena o něco menší pec chladící. Georeferencovaný model pece byl vytvořen v roce 2022 kombinací fotogrammetrie a laserového skenovaní.
Větrný mlýn byl zbudován po roce 1855 na vysokém holém návrší nad hospodářským dvorem v Radvanově. Podle dochovaného stavebního projektu se mělo jednat o mlýn holandského typu s otočnou střechou a turbínovým kolem s 36 lopatkami.
Do současnosti se dochovalo pouze torzo zděné mlýnice bez vnitřního zařízení. Pro jihočeský region, v němž jednoznačně dominovaly vodní mlýny, se jedná o unikátní technickou památku dokládající také využití větrné energie.
Mostek slouží jako hraniční přechod na turistické stezce Stříbrné Hutě a Joachimsthal.
Je položený nad potokem Popelnice nedaleko soutoku s Lužnicí v Novohradských horách.
3D MODEL MOSTKU VE STŘÍBRNÝCH HUTÍCH
V roce 2021 se Národní památkový ústav zapojil do projektu přeshraniční spolupráce , který byl podpořený z programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika.
O PROJEKTUNevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.