Výstava Čeho si ceníme na cenných stavbách s podtitulem Architektura 20. století v jižních Čechách je ke zhlédnutí od 6. listopadu do 15. prosince 2023 v galerii Národního památkového ústavu na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích. Otevřeno je každý všední den od 9 do 16 hodin, vstup je volný.
„Tato výstava je tak trochu komiks,“ uvádí autorka Eva Erbanová z Národního památkového ústavu. „Každý panel je věnován jedné kategorii staveb. Názorně a stručně shrnuje, co je důležité pro pochopení hodnoty domů z 20. století, protože pochopení hodnot může přispět k jejich uchování a zacházení s nimi s respektem,“ dodává Erbanová.
Výstavu brzy doprovodí výběrový knižní katalog architektury 20. století v jižních Čechách. Bude v něm představeno jedenáct kategorií staveb – kulturní a sportovní stavby, bytové a rodinné domy, stavby pro obchod, administrativní budovy, školské stavby, stavby zdravotnické a lázeňské či stavby sakrální a funerální. „U vybraných staveb je představen především jejich styl, funkce a konstrukce. Právě v nich spočívají nejdůležitější hodnoty, pro které bychom si jich měli vážit,“ upřesňuje Erbanová. Na výstavních panelech se návštěvníci dozví bližší informace např. o Hájíčkově obchodním domě, který byl prvním obchodním domem nejen v Českých Budějovicích, ale i v kraji, a zároveň se pyšnil jednou z prvních celoprosklených fasád v Čechách, dále o jedné z nejmodernějších odborných škol první republiky – Zemské průmyslové škole ve Volyni nebo o českobudějovické funkcionalistické vile JUDr. Františka Ševce, postavené podle Le Corbusierových zásad na sloupech, o českobudějovickém Koldomu, prvním celomontovaném panelovém domě v Jihočeském kraji, či o originálně řešeném plaveckém stadionu, jehož lanová zavěšená střecha v krajském městě reagovala na aktuální světové experimenty. Výstava ale představuje hodnoty desítek dalších cenných staveb.
„Výstavě a jejímu katalogu předcházela aktualizace a doplnění dosavadního výzkumu architektury 20. století, který v Jihočeském kraji prováděli pracovníci českobudějovického územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu Eva Erbanová, Jana Štorková, Barbora Koritenská a Jakub Drozda,“ doplňuje Erbanová. Plošný výzkum architektury 20. století v jižních Čechách probíhá na místním pracovišti již téměř dvacet let a je součástí průzkumu celostátního.
Výstava vznikla v rámci výzkumné oblasti Moderní architektura 20. století financované z institucionální podpory Ministerstva kultury na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace (IP DKRVO).
Předem děkujeme za zveřejnění zprávy v médiích.