Architektura ve službách první republiky
Dvojvýstava představí příběh jihočeské architektury za posledních 100 let.
- Místo konání: galerie Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné nám. 6., České Budějovice
- Termín: 1. června - 6. července 2018
- Vstup volný
Národní památkový ústav si připomíná sté výročí vzniku Československa cyklem výstav, které představují architekturu éry první republiky. Výstava s názvem Architektura ve službách první republiky přináší výběr rozmanitých druhů staveb a v jižních Čechách je možné si ji prohlédnout společně s výstavou Stavby století republiky v Jihočeském kraji, která ji tematicky doplňuje.
Na výstavních panelech se objevují banky i obchodní domy, školy, úřední budovy, sportovní či církevní stavby ale i rodinné vily a mnohé další a to od architektů zvučných jmen jako je Karel Chochola, ale i těch méně známých. Výstavy, které se otevírají 1. června, jsou k vidění ve dvou galeriích v Českých Budějovicích.
Jihočeská architektura v období let 1918-2018 by se mohla z vnějšího pohledu jevit jako periferní. Do jisté míry tomu tak opravdu bylo, lepší stavby zde většinou vyprojektovali pražští architekti, místní tvořili často stavby průměrné. „V každém období se mezi nimi však našli i tvůrci, kteří dosahovali republikové úrovně, ale i několik zvlášť významných architektů překračující svou tvorbou naše hranice,“ prozradila Eva Erbanová z Národního památkového ústavu.
Za první republiky to byl Karel Chochola, který přivážel ze zahraničí nové styly – purismus a funkcionalismus, a to již v době, kdy se teprve začaly objevovat v Praze či Brně. V druhé polovině 20. století se do dějin světové architektury zapsal Bohumil Böhm s projektem plaveckého stadionu v Českých Budějovicích. Po roce 1989 zde zazářil tým Jiří Střítecký a Martin Krupauer, jejichž tvorba dosáhla evropské úrovně.
„Oběma výstavami jsme chtěli představit architektonické styly a architekty, kteří domy projektovali. Zároveň jsme chtěli informovat o tom, co je pro dané stavby specifické a jaké kulturní či historické podmínky je spoluvytvářely,“ prozradila Eva Erbanová, která je spoluautorkou výstavy Architektura ve službách první republiky. Výstava je členěna do tematických celků dle druhu architektury. „Jednotlivé stavby jsme vybíraly nejen podle kvality architektonického zpracování, ale snažily jsme se, aby byl celek rozmanitý,“ dodala Erbanová.
Výstava Architektura ve službách první republiky
Výstava Architektura ve službách první republiky je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. Výstavu je možné navštívit v galerii Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí č. 6 v Českých Budějovicích od 1. června do 6. července 2018 vždy v pracovních dnech od 9 do 16 hodin.
Na deseti panelech si mohou návštěvníci prohlédnout dobové i současné fotografie téměř dvacítky staveb a dozvědět se další informace o jejich vzniku. Budějovické občany by tak mohla zaujmout třeba tzv. Broukárna nebo rodinný dům Karla Chocholy v ulici S. K. Neumanna. Stavbu ze svého okolí zde ale poznají i obyvatelé Tábora, Bechyně, Soběslavy, Protivína, Blatné a dalších měst.
Výstava Stavby století republiky v Jihočeském kraji
Výstava Stavby století republiky v Jihočeském kraji je rozdělena do dvou výstavních prostor, první část se nachází opět v Galerii Národního památkového ústavu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích, druhá část je umístěna v 1. patře Domu kultury Metropol, v tzv. Respiriu. K prohlédnutí bude od 1. do 24. června 2018.
Výstavu Stavby století republiky v Jihočeském kraji připravilo nakladatelství FOIBOS ve spolupráci s městem České Budějovice, Jihočeským krajem, Domem kultury a Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Č. Budějovicích.