Bc. Eva Neprašová
- koordinační, projektový a programový pracovník
- 387 312 140/kl. 122, 777 454 383
Vzdělávací program k 20. výročí zápisu Holašovic na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
"Vše je o hladu a jídle"..... Odkud se berou potraviny? Mléko, mouka, vejce, maso....? K čemu sloužila stodola, chlévy, stáje či kolna....? Co dělá sedlák na jaře, v létě, na podzim a v zimě...? Prostřednictvím aktivit spojených se stavbou papírových modelů osmi holašovických usedlostí, se žáci seznámí se základní funkcí jednotlivých částí hospodářského stavení. Společně si pak sestaví „svou“ vesnici.
V rámci závěrečné reflexe vzdělávacího programu doporučujeme návštěvu Holašovic, kde je po předchozí domluvě možné navštívit muzeum Selský dvůr ve statku čp.6 či využít při práci se žáky dřevěné stavebnicové modely čtyř venkovských usedlostí (v Infocentru). K dispozici je také digitální model, který umožňuje virtuální prohlídku tří typů venkovského stavení. Od roku 2019 se všechny modely nacházejí v prostorách Infocentra v Holašovicích, kde jsou k školám pro předchozí domluvě k dispozici.
Sady pracovních listů „Holašovice – postav si sám svou vesnici" jsou pedagogům k dispozici po předchozí domluvě zdarma.
Kontakt: Eva Neprašová, Národní památkový ústav, tel. 724 503 484, neprasova.eva@npu.cz
Sada zahrnuje osm papírových modelů reálných holašovických usedlostí (určeno pro skupinovou práci žáků ve škole) a "pátrací omalovánky" (určené do terénu v Holašovicích). Podrobnější informace po rozkliknutí křížku vpravo.
Sada zahrnuje osm papírových modelů reálných holašovických usedlostí. Papírové modely jsou určené k práci ve škole skupinách po 3-4 žácích.
Vzdělávací program "Holašovice - postav si sám svou vesnici" připravil v roce 2017 Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích ve spolupráci s obcí Holašovice u příležitosti nadcházejícího 20. výročí zápisu Holašovic na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vznikl jako doprovodný program k výstavě Holašovice v kontextu jihočeské venkovské architektury.
Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR v rámci programu Podpora pro památky UNESCO.