Jarní běh přednáškového cyklu startuje 7. března!
Jarní cyklus přednášek pro veřejnost zahájí v pondělí 7. března přednáška Návesní kaple jižních Čech českobudějovických památkářů Pavla Hájka a Zdenky Paloušové.
Návesní kaple patří naprosto neodmyslitelně k obrazu jihočeského venkova. Výzkumu této drobné sakrální architektury se od 90. let 20. století soustavně věnují jihočeští památkáři Pavel Hájek a Zdenka Paloušová, kterým se podařilo zdokumentovat 284 objektů z 18. a první poloviny 19. století na území Jihočeského kraje. Své dlouholeté výsledky představí veřejnosti v přednášce nazvané Návesní kaple jižních Čech v pondělí 7. března od 17:00 hodin v přednáškovém sále Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6.
"K budování zvonic na vesnických návsích nabádala státní i vrchnostenská protipožární nařízení druhé poloviny 18. století. Hluboce zbožná mentalita venkovanů ovšem nedokázala vnímat civilní ochranu obyvatel a jejich majetku bez kontextu duchovní ochrany obce. Zvonice se tak od samého počátku propojovaly s prostory určenými pro obrazy a sochy světců, osobní i kolektivní modlitby a v některých případech i liturgické úkony včetně sloužení mší svatých", vysvětluje Pavel Hájek. Ve své přednášce se památkáři zaměří na společenské a historické souvislosti vzniku venkovských kaplí i na proměnu typologie těchto staveb na území vymezeném současnými hranicemi Jihočeského kraje.
Další přednášky:
- 21. 3.
Mgr. Martin Šanda / Anton Erhard Martinelli (1684–1747). Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách
- 4. 4. 2022
Luděk Dvořák / Libušín "jako" malovaný. Obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru
- 25. 4. 2022
Mgr. Petr Pavelec, Ph.D. / Náš dům. Neobyčejný příběh jednoho obyčejného budějovického domu
- 9. 5.
PhDr. Duňa Panenková / Šlechtické slavnosti a zábavy
- 23. 5.
Mgr. Lucie Bartůňková, Ph.D. / Restaurování renesančního epitafu z Českého Rudolce
Vstup je volný.
Přednáškový cyklus pořádá Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích s cílem představit laické i odborné veřejnosti kulturní dědictví v jeho různorodosti, kráse a inspirativní síle. Přednášky jsou zaměřeny na témata z dokumentace, výzkumu a ochrany památek a přednášejícími jsou odborní pracovníci Národního památkového ústavu nebo renomovaní vědci z jiných paměťových institucí.