Dokumentační fondy
Dokumentační fondy tvoří materiály týkající se především kulturních památek, objektů v památkově chráněných územích (vesnické, městské a krajinné památkové zóny nebo rezervace) a objektů památkového zájmu.
Dokumentační fondy Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci jsou po předchozí domluvě veřejně přístupné – některé části, zejména dokumentace movitých kulturních památek, s vyhraněným přístupem.
Dokumentační fondy týkající se především kulturních památek a památkově chráněných území v Libereckém kraji byly systematicky budovány od konce 50. let 20. století tehdy ještě Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v Pardubicích a v Ústí nad Labem, zejména jejich středisky památkové péče. V roce 2006 vzniklo delimitací územního odborného pracoviště v Ústí nad Labem samostatné územní odborné pracoviště v Liberci s působností pro Liberecký kraj. Tehdy byly delimitovány i dokumentační fondy.
Dokumentační fondy tvoří:
- evidenční karty kulturních památek
- sbírka plánové (projektové) dokumentace
- sbírka stavebněhistorických průzkumů (SHP), nálezových zpráv operativních průzkumů a dokumentace (OPD) a ostatních typů průzkumů
- sbírka restaurátorské dokumentace
- výstupy vědy a výzkumu
- sbírka archeologické dokumentace
- sbírka mapové dokumentace
- spisová dokumentace
- fotodokumentace
Dokumentační fondy jsou přístupné badatelům po emailovém nebo telefonickém objednání v souladu s badatelským řádem a ceníkem a za dodržení aktuálních hygienických doporučení.
Naše badatelna umístěná v sídle územního odborného pracoviště v Liberci disponuje wi-fi připojením a je vybavena PC. Je zde možné používat vlastní technická zařízení, včetně scanneru a fotoaparátu.
Dokumentační fondy jsou prezentovány v on-line elektronickém katalogu Carmen.
Dalším veřejně přístupným datovým úložištěm je tzv. Metainformační systém (MIS), kde jsou dostupné náhledy vybraných dokumentů, především fotografií.
Mapové podklady s bodovou strukturou nejen památkově chráněných objektů lze nalézt v památkovém GISu.
Nahlížení do dokumentace
Nahlížení do dokumentace (kromě dokumentů s citlivými daty) je dovoleno na základě vyplněného badatelského listu.
- osobám při výkonu veřejné správy a orgánům veřejné moci, pokud tyto údaje potřebují pro plnění svých úkolů, bez omezení, přičemž je badatel povinen na požádání předložit služební průkaz a doložit oprávněnost svého požadavku písemným pověřením nadřízeného
- do Ústředního seznamu kulturních památek u nemovitých kulturních památek bez omezení
- do Ústředního seznamu kulturních památek u movitých kulturních památek (včetně kartotéky mobiliárních a knihovních fondů) vlastníkům movité kulturní památky a dále jen osobám pro studijní a vědecké účely na základě písemného potvrzení příslušného školského zařízení nebo příslušné kulturní instituce; osobám pro vědeckovýzkumné účely na základě písemného potvrzení zadavatele výzkumného úkolu; ostatním osobám pouze s písemným souhlasem vlastníka movité kulturní památky
- do spisů ke kulturním památkám a dalším movitostem a nemovitostem vlastníkům věci bez dalších omezení; ostatním badatelům do spisů mladších dvaceti let jen s písemným souhlasem vlastníka věci
- do fotografické dokumentace vzniklé do 31. 12. 1989 bez omezení; do fotografické dokumentace vzniklé od 1. 1. 1990 bez omezení pouze do dokumentace exteriérů a do dokumentace veřejně zpřístupněných interiérů objektů ve správě NPÚ; do fotodokumentace ostatních interiérů a movitostí pouze se souhlasem vlastníka
- do plánů a další grafické dokumentace, restaurátorské dokumentace, stavebněhistorických průzkumů a výstupů vědy a výzkumu bez omezení, pokud není užívání dokumentace na přání vlastníka dokumentované věci smluvně omezeno
- do archeologické dokumentace (nálezových zpráv) bez omezení
Badatel je povinen se zapůjčenou dokumentací zacházet nanejvýš šetrně a vrátit ji v takovém rozsahu a stavu, v jakém mu byla předložena.
K nahlížení se badateli předkládá dokumentace na jeden návštěvní den v počtu přiměřeném provozním podmínkám a technickým možnostem studovny, s přihlédnutím k významu a účelu nahlížení. Předkládá se proto vždy jen takové množství dokumentace, jejíž rozsah a stav při vracení může pracovník odpovědný za provoz studovny bez obtíží zkontrolovat. Dokumentace, u níž to nedovoluje její fyzický stav, se k nahlížení nepředkládá.
Informace získané z dokumentace užívá badatel jen k účelu uvedenému v badatelském listu. Při jejich využití ve vědeckých nebo podobných pracích je badatel povinen řádně citovat zdroj informací.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.