Kniha – štrúdl – káva. Přijďte na přátelské setkání v adventním čase
Po roce přichází telčské pracoviště Národního památkového ústavu opět s komorní akcí Kniha – štrúdl – káva, která nabídne příležitost k přátelskému setkání v příjemném adventním čase. K setkání – jak jinak – nad knihou a kávou. Letošní, již třetí ročník přináší pestrý program zahrnující malou putovní výstavu, knižní tvorbu rodinného nakladatelství, „zaprášené“ kousky z antikvariátu, knížky o hradech a zámcích, staré tituly k rozebrání a samozřejmě štrúdl a kávu. Akce se koná v úterý 3. prosince 2024 od 14:00 do 16:30 hod. v přízemí Lannerova domu v Telči (ulice Hradecká č. p. 6).
„Adventní odpoledne nabízí něco jiného než klasický přednáškový program, a zaplňuje tak mezeru v plánu kulturních aktivit Národního památkového ústavu. Jejím cílem od počátku bylo jednak vytvořit prostor pro setkání v době, kdy už jsou dny krátké, a jednak více otevřít sídlo telčského pracoviště veřejnosti a v neposlední řadě přilákat milovníky starých i nových knih,“ uvádí k leitmotivu celé akce Miloslav Záškoda, jeden z jejích organizátorů.
Letos bude hlavním lákadlem prezentace malého a spíše neznámého rodinného nakladatelství Limonádový Joe Terezy Brdečkové a Jiřího Dědečka. Druhý ze jmenovaných přislíbil svou účast. Bude tedy možné nechat si podepsat některou z knih známého písničkáře, básníka, spisovatele a překladatele. Třeba se dozvíme, proč se nakladatelství jmenuje právě Limonádový Joe.
Pokud někdo z návštěvníků vyhledává staré a na knižních pultech nedostupné tituly, jistě ho potěší, že se akce podruhé zúčastní jihlavský antikvariát s poetickým názvem Krmítko pro duši.
„Z hlediska vlastní knižní produkce nemáme sice letos co nabídnout, ale k dispozici bude v loňském roce vydaná kniha pana Vladimíra Čeřovského Příběh jednoho domu, která je velice zajímavým a přínosným badatelským počinem. K tomu přidejme i nějaká starší čísla sborníku Památky Vysočiny k rozebrání zdarma,“ dodává Miloslav Záškoda.
Pozvání přijali také kolegové z Českých Budějovic, z územní památkové správy, kteří dodají jejich publikace, především průvodce po hradech a zámcích i novou publikaci věnovanou zámku v Telči, která navazuje na realizovaný projekt obnovy v předcházejících letech. Jedná se o popularizačně naučnou záležitost s hromadou vynikajících fotografií. Mohla by tak být vhodným dárkem pro každého patriota a zájemce o telčskou historii.
Otevřena bude i ústavní knihovna, kde se nachází docela slušné množství specializované literatury k dějinám umění, architektury a spřízněným oborům. Knihovna je zaměřena badatelsky a na prezenční studium a disponuje několika stěží dostupnými tituly. „Atraktivní by mohla být svou dostupností třeba pro studenty a místní badatele, ale v tomhle vidím doposud nenaplněný potenciál,“ myslí si Záškoda.
Návštěvníka přivítá menší putovní výstava projektu Má vlast cestami proměn, který „oceňuje příkladné obnovy a proměny kulturního dědictví v českých a slovenských regionech. Jeho cílem je posílit úctu k domovu a motivovat k odpovědné péči o svůj majetek, památky, veřejný prostor a krajinu,“ dočteme se na webu projektu. Výstavu bude možné zhlédnout poté i v následujících dnech, stačí jen zazvonit na sekretariát.
Malé občerstvení a dostatek kávy budou zajištěny. „Bude jistě příležitost ochutnat něco dobrého. Navíc o přízeň našich návštěvníků budou soupeřit štrúdl pana ředitele a štrúdl pana vedoucího Záškody,“ usmívá se tajemně Ilona Ampapová z telčského pracoviště.