Výzkum na bíloveckém zámku
Výzkum probíhající v roce 2024 zahrnoval předstihový archeologický výzkum kombinovaný s operativním průzkumem a dokumentací zděných konstrukcí.
Archeologický výzkum dokumentoval v prostoru nepodsklepené části východního křídla zámku archeologická souvrství a zdiva související se středověkou fází objektu – městského hradu. Zachycena byla městská hradební zeď z konce 14. století a základová zdiva zástavby hradu z 15. – 1. poloviny 16. století, včetně hradní studny.
Archeologický výzkum i operativní průzkum v prostoru podsklepené části východního křídla zámku byl zaměřen na klenební zásypy renesančních suterénů z druhé poloviny 16. století a dokumentaci nadzemních zdiv, částečně zbavených omítek. Výsledkem jsou zjištění konstrukčního a technologického rázu.
Výzkum v prostoru chodby nepodsklepené části východního a jižního křídla zámku dokumentoval archeologická souvrství a zdiva související se středověkou až novověkou fází objektu (hradu, později zámku). Zachycena byla základová zdiva zástavby hradu z 15. – 1. poloviny 16. století, barokní kanalizace atd. V rámci průzkumu byla řešena dokumentace nadzemních zdiv, částečně zbavených omítek. Kombinací archeologické a stavebněhistorické metody byly identifikovány relikty renesanční arkádové chodby z druhé poloviny 16. století.
Archeologický výzkum i operativní průzkum v prostoru nepodsklepeného jižního křídla zámku dokumentoval nálezové situace související s využitím těchto prostor v minulosti jako zámecké kuchyně. Identifikována byla renesanční, barokní a mladší (19. – 1. polovina 20. století) fáze kuchyňského provozu (podlahové úrovně, barokní a mladší topeniště). Mimo to byl dokumentován barokní kanalizační systém z konce 18. století.
Zjištěné poznatky budou využity pro potřeby výstavy s kritickým katalogem a budou mj. podkladem pro tvorbu 3D modelů pozdně gotického městského hradu a renesančního zámku.
Výzkum pod vedením archeologa Františka Koláře a odborné památkářky Petry Kaniové z oddělení výzkumů, průzkumů a dokumentace probíhal v rámci projektu NAKI Zámky v krajině moravskoslezského pomezí.
Úvodní fotografie byla pořízena při prezentaci výsledků zastupitelům města Bílovce.