Unikátní encyklopedie Města a městečka online představuje na 1 400 sídel včetně map a fotografií

Unikátní osmisvazková encyklopedie „Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“ od historika Karla Kuči je nově dostupná v elektronické online verzi. Představuje téměř 1 400 měst, městeček a obcí České republiky, a to včetně map, fotografií a ilustrací. Online databáze obsahuje také informace například o vývoji železniční a silniční sítě. Encyklopedie, která nemá v Česku a pravděpodobně ani nikde v Evropě obdoby, je pro zájemce z řad laické i odborné veřejnosti na internetu dostupná zdarma.
Původní tištěná encyklopedie je dílem jediného autora-historika Ing. arch. Karla Kuči z Národního památkového ústavu. Digitální verzi encyklopedie financovalo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které se společně s autorem rozhodlo zpřístupnit ji veřejnosti zdarma. Databáze přináší komplexní informace o vývoji téměř 1 400 měst a obcí včetně historických vyobrazení a aktuálních údajů. Obsahuje přes 11 000 stran textu a více než 13 000 map, fotografií a ilustrací. K dispozici je na webové adrese www.cz-mesta.eu pod licencí Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0).
Digitální forma publikace umožňuje snadnější aktualizace. Karel Kuča doplnil do nové verze i informace, které se do tištěných svazků nevešly, například názvosloví ze stabilního katastru nebo vývoj železniční a silniční sítě, i když, u železnic jde spíše o záznamy o jejich rušení. Informace budou ještě dál průběžně doplňovány a aktualizovány, doplněny budou postupně i další fotografie. Nalezené údaje mohou napomoci např. citlivé rekonstrukci zejména cenných historických jader, či probudit zdravý lokální patriotismus, který se projeví v zájmu lidí o své okolí a pomůže zachovat často světově unikátní historické dědictví. Konečné náklady na pořízení digitální verze encyklopedie by se měly pohybovat v řádech statisíců korun.
Slavnostní představení elektronické verze encyklopedie, které proběhlo ve čtvrtek 17. dubna 2025 na státním hradě Lipnice, zorganizovalo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS) a zúčastnila se řada významných hostů z oblasti památkové péče a urbanismu, včetně zástupců Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu a České komory autorizovaných inženýrů a techniků.