Knižní novinky NPÚ (nejen) na Světě knihy Praha 2025

Navštivte stánek Národního památkového ústavu na knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2025. Přijďte si prohlédnout jaké nové publikace týkající se památek a památkové péče jsme si pro vás letos přichystali.
Mottem nadcházejícího ročníku je „30! Energie mládí – moudrost knih“. Heslo vystihující téma 30. ročníku Svět knihy Praha 2025 vyzdvihuje dynamickou souhru mezi kreativitou mladých tvůrců a moudrostí obsaženou v literatuře.
Festival se zaměří na bohatou tradici portugalské literatury a vliv Portugalska na světovou literaturu.
Podívejte se jaké novinky z produkce Národního památkového ústavu jsme si pro vás přichystali:
Ploskovice a Zákupy. Česká sídla Habsburků
Vladimír Tregl
Kniha představuje dvojici severočeských zámků – Ploskovice a Zákupy, které si za své letní sídlo zvolil poslední korunovaný český král Ferdinand V. Dobrotivý. Bohatě obrazově vypravená publikace přibližuje historii a stavební proměny obou zámků, v jejichž interiérech proběhly v posledních letech rozsáhlé restaurátorské práce.
Od kroužkové košile k plátové zbroji. Vývoj zbroje v letech 1200–1420
Pavel Macků
Kniha shrnuje vývoj zbroje především u elitních vojáků – rytířů – ve středoevropském prostoru v letech 1200–1420. Tehdejší rychlý technologický rozvoj vedl od kroužkových zbrojí přes kombinované až k raným plátovým zbrojím. Součástí publikace jsou přehledové tabulky chronologického vývoje jednotlivých částí zbrojí, a také kresby a fotografie originálních exemplářů i kvalitních replik.
Průmyslové dědictví. Nová huť v Ostravě-Kunčicích
Miloš Matěj | Ludvík Tejzr | Irena Korbelářová | Jan Počta
Publikace přibližující jeden z nejvýznamnějších hutních podniků ostravské aglomerace se podrobně zabývá historickými souvislostmi, vývojem jednotlivých provozů i technologickým tokem a technologií výroby. Kniha vznikala v době, kdy byla celá huť ještě v provozu; doplňují ji fotografie i názorná schémata hlavních výrobních zařízení.
Portrét stínu. Fenomén portrétních siluet v dlouhém 19. století
Anežka Mikulcová
Kniha se věnuje portrétním siluetám – svéráznému typu portrétu, který byl neobyčejně populární napříč společenskými vrstvami od konce 18. do začátku 20. století a v částečně pozměněné podobě nachází své uplatnění i dnes. Bohatý obrazový doprovod publikace čerpá z domácích muzejních, galerijních i zámeckých sbírek a ilustruje pestrost siluetových portrétů, stejně jako jejich formální proměny.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Veronika Cinková
Výpravná publikace je první ucelenou monografií zabývající se tímto objektem. Věnuje se dějinám stavby i veškerého interiérového vybavení, vlastnickým vztahům, ale i historii oprav v 20. a 21. století. Zvláštní pozornost se zaměřuje na léta 2011–2015, kdy zde probíhala kompletní obnova. Kniha přináší nové poznatky z průzkumů, které doplňují fotografie z postupné proměny kostela i restaurátorských ateliérů.
Oděv vrcholného středověku: Od hmotných pramenů k rekonstrukci
Veronika Pilná
Kniha věnovaná vývoji oděvu vrcholného středověku se zaměřuje na fyzickou podstatu oblékání našich předků. Přibližuje jednotlivé typy oděvu a proměny střihové konstrukce, a sleduje tak vývoj od volných netvarovaných kusů až po individuálně krejčovsky pojednané oděvy. Experimentálně provedené ukázky naznačují možnosti rekonstrukce pro edukační aktivity či výstavní projekty.
Zámek Lysice
Michal Konečný
Průvodce doplněný četnými fotografiemi, historickými obrázky a plány se věnuje jednomu z nejpůvabnějších moravských zámků. Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty návštěvníkům představují životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.
Vila Stiassni
Kateřina Konečná
Průvodce jednou z nejvýznamnějších vil meziválečného Brna, zapsanou na prestižním seznamu světových ikonických domů 20. století Iconic Houses. Kniha se věnuje architektu vily Ernstu Wiesnerovi a jeho nejznámějším stavbám, historii rodiny Stiassni, ale také interiérům vily a rozlehlé zahradě. Text provází bohatá obrazová příloha s dosud nepublikovanými rodinnými fotografiemi a akvarely.
Středověké nástěnné malby na jihu Čech I.
Ondřej Faktor | Petr Pavelec
První svazek dvoudílného kompletu přináší podrobný pohled na středověké nástěnné malby dochované na území jihočeských okresů České Budějovice, Český Krumlov a Prachatice. Většina z nich zdobí venkovské kostely, městské chrámy, klášterní prostory či kaple, ale výjimkou nejsou ani fresky v měšťanských domech a šlechtických sídlech. Autoři se zaměřují na popis a ikonografickou analýzu maleb v širším kontextu, okolnosti jejich objevení, péči o jejich zachování a možnosti jejich prezentace. Publikace představuje fascinující průřez středověkým nástěnným malířstvím v regionu a otevírá čtenářům cestu k hlubšímu poznání i pochopení tohoto historického a kulturního dědictví.
Časopis Památky
Časopis Památky je odborné recenzované periodikum vydávané Národním památkovým ústavem od roku 2022. Jednotlivá čísla jsou věnována okruhům Západní Čechy, Jižní Čechy, Východní Čechy, Morava a Slezsko, Morava. Cílem časopisu je představit odborné i laické veřejnosti dění v oblasti památkové péče v jednotlivých regionech České republiky a prezentovat výsledky odborné práce. Časopis je určen všem zájemcům o památky, kulturní dědictví, obor památkové péče, kulturní historii, a to jak z řad odborníků, akademiků, tak z řad úředníků státní správy a samosprávy a širší poučené i laické veřejnosti.
Další publikace naleznete na našem e-shopu. |