Jan Zrzavý se vrací na zámek do Telče. Expozice představí i 80 let nevystavený portrét

Na státní zámek Telč se po téměř dvaceti letech vrací expozice Jana Zrzavého. Nejmodernější výstavní prostory zámecké galerie představí výběr více než třiceti jeho děl včetně těch, která dlouhodobě nebyla veřejně vystavena. Znovuzrození expozice Jana Zrzavého v Telči bylo možné díky iniciativě Národního památkového ústavu ve spolupráci s Národní galerií Praha. Pro veřejnost se expozice "Sen o skutečnosti: Obrazy Jana Zrzavého ze sbírek NGP" otevře 22. 7. a bude přístupná celoročně podle provozu zámku.
Vystavovat svá díla právě v Telči bylo přáním samotného Jana Zrzavého, jednoho z nejslavnějších umělců 20. století a spoluzakladatele českého moderního umění. Renesanční Telč pro něj byla inspirací. Jeho vztah k městu prohloubilo setkání s tehdejším kastelánem Bohumilem Norkem starším, který mu při prohlídce zámku ukázal sochu Adama, stojící na hlavním nádvoří. Její podoba se Zrzavým dala vzniknout půvabné fotografii malíře hledícího na svého „zámeckého dvojníka“.
Galerie Jana Zrzavého na telčském zámku se otevřela v roce 1988 a až do roku 2007 ve stálé expozici představovala na pět desítek jeho děl. Po takřka 20 letech se dnes dílo Jana Zrzavého na zámek vrací, a to do kompletně obnovených prostor, které splňují nejnáročnější galerijní nároky.
Nová expozice, která se přizpůsobila specifickému zámeckému prostředí, představí tvorbu výjimečné osobnosti českého moderního umění. Je členěna do šesti volně navazujících kapitol, které návštěvníka provádějí klíčovými okruhy Zrzavého tvorby – od autoportrétů a sebestylizace, přes inspiraci dílem Leonarda da Vinci, až po raná díla z období sdružení Sursum. Následují biblické motivy a krajiny ráje, které ústí v obrazy Bretaně, tolik spjaté s jeho vnímáním domovské Vysočiny. Závěrečná část se věnuje tématu osudové ženy. Vystavena bude poprvé i nejnovější akvizice Národní galerie Praha – Portrét slečny Tydlitátové spojená s Telčí a obrazy s motivem Kleopatry, ke kterému se Zrzavý vracel po většinu svého života. Tento obraz z roku 1932 zůstal více než 80 let v soukromé sbírce a dosud byl veřejnosti prakticky neznámý. Národní galerie Praha jej získala ze soukromé sbírky v loňském roce s přispěním Ministerstva kultury za 3 miliony korun.
Expozici doplní interaktivní studio, jehož součástí bude čtenářský koutek s kartotékou doplňujících materiálů – osobní korespondencí, reprodukcemi kreseb i děl autorů, kteří Zrzavého inspirovali. Návštěvníci se budou moci začíst do knih spojených s osobností Jana Zrzavého a zaposlouchat se do nahrávek z archivu Českého rozhlasu.
Expozice Jana Zrzavého bude na státním zámku Telč přístupná celoročně ve stejném návštěvnickém režimu jako zámek.