Zámek Opočno si zvyká na nového kastelána, jeho bývalý správce ho ale neopouští

Nový kastelán zámku Opočno Tomáš Kořínek

Své plány do budoucna, zájmy i zkušenosti s elánem popisuje v pořadí teprve čtvrtý kastelán opočenského zámku, v lednu jmenovaný Tomáš Kořínek. Prozrazuje také, jak došlo k jeho seznámení s Opočnem a zda to byla láska na první pohled. Třicet jedna let byl hlavou zámku Josef Jirák, milovník Umberta Eca a Michaila Bulgakova, který na zámku i nadále zůstává v pozici kastelánova pomocníka a rádce.

Josefa Jiráka k památkám přivedlo provázení a práce v anglickém parku zámku Častolovice. Kastelánem v Opočnu se stal roku 1987 a zůstal zámku věrný dodnes. Zasloužil o vytvoření druhé prohlídkové trasy, rekonstrukci kaple i interiérů salónů a zbrojnic. Velký čas věnoval rovněž kulturním akcím a rozšiřování jejich nabídky.

Na dobu svého kastelánování vzpomíná rád, zvláště pak na éru devadesátých let. Ta byla však ukončena vleklým restitučním sporem, který s sebou přinesl nejenom navrácení nemovitostí, úbytek pracovních míst, ale někdy i okamžiky beznaděje, zklamání a nejistoty, co přinesou příští dny. Pan Jirák ani přes tyto problémy zámek neopustil. Zůstal na Opočně i v době nové majitelky zámku, aby zajistil chod zámku a pečoval o mobiliář. Novým rozsudkem se po několika letech zámek opět vrátil do majetku státu, nicméně restituční spor stále běží a přináší tak pro zámek často nemilá omezení.

Co Josefa Jiráka naopak vždy těšilo, byla pochvala od návštěvníka, kterou náhodně zaslechl, aniž by dotyčný tušil, že mluví před samotným kastelánem. Tuto radost si bude moci dopřávat i nyní, mění se jen jeho role. Od ledna na zámku působí jako pravá ruka nového kastelána, kterým se stal nadšenec nejen do památek, ale i sportu a přírody.

Na post kastelána byl Tomáš Kořínek připravován už od dětství, kdy mu rodiče vštěpovali lásku k hradům a zámkům jejich intenzivním objížděním během rodinných dovolených. Tato průprava ho neodradila, naopak. Rád lyžuje, jezdí na kole a hraje badminton, svůj volný čas ale tráví nejraději objevováním nových hradů a zámků v zahraničí i tuzemsku. O tom svědčí třeba tři týdny strávené v Anglii, kam za tímto účelem loni odcestoval. Z koníčku se nakonec stalo i jeho živobytí. Už od roku 2008 působil jako průvodce. Nejprve na zámku Slatiňany, kde se následně staral také o návštěvnický provoz, kulturní akce i běžnou údržbu areálu, později na Novém Hradě u Jimlína, zámku Hrádek u Nechanic a Hrubém Rohozci.

Co se týče studií, z rodné Chrudimi to Tomáš Kořínek neměl daleko na univerzitu v Hradci Králové, kde studoval nejprve prezentaci a ochranu kulturního dědictví a následně na magisterském stupni obor historie, který zakončil diplomovou prací věnovanou klasicistním hrobkám knížecích rodin na území Čech a Moravy. „V rámci svého studia jsem vyrazil i na zahraniční studijní pobyt do Estonska, kde jsem se zamiloval nejen do Pobaltských států, ale i Skandinávie,“ popisuje nabyté zkušenosti. Absolvoval také dvouletý rekvalifikační kurzu památkové péče, který každoročně pořádá Národní památkový ústav.

A proč se stal Tomáš Kořínek kastelánem právě v Opočně? Vše začalo v Národním památkovém ústavu, kde územní památkové správě na Sychrově působil jako kurátor sbírkových a mobiliárních fondů. Na této pozici získal podle svých slov nejvíce zkušeností, množství milých kolegů a přátel. Hlavně se měl ale možnost seznámit s Opočnem, na kterém dělal svou vůbec první inventuru mobiliáře. Objekt znal již z minulosti a vždy pro něj byl jedním z našich nejkrásnějších. „Ta pravá láska vzplanula však až po objevení jeho dalších nepřístupných míst a tajemství,“ vzpomíná. To je také jedna z novinek, kterou by chtěl nový kastelán na Opočně zavést, totiž speciální podzimní prohlídky do těch částí zámku, kam se návštěvníci jinak běžně nedostanou.

Další plány Tomáše Kořínka na rozvoj zámku jsou limitovány restitučními spory. V nové roli by se nicméně rád soustředil na rozvoj návštěvnického provozu, spolupráci s městem, ale i správu nemovitého i movitého majetku. Zapracovat chce na propagaci zámku v oblasti sociálních sítí. „Rozšíření i reinstalaci prohlídkový tras plánuji na rok 2022, kdy bude výročí sta let od zpřístupnění zámku rodinou Colloredo-Mansfeldů. Rád bych při té příležitosti otevřel nové místnosti prohlídkového okruhu a změnil vedení trasy prohlídkového okruhu,“ líčí své další vize pan kastelán. Ze stavebních prací myslí nyní hlavně na obnovu střechy letohrádku a opravu části ohradní zdi kolem zámeckého parku.

Zámek Opočno bude letos zapojen do tradičního projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, který se v tomto roce zaměří na rod Gallasů a Clam-Gallasů. Tomáš Kořínek, který se podílí na organizaci tohoto tématu, proto připravuje na zámku speciální noční prohlídky představující Christinu Colloredo-Mansfeld rozenou Clam-Gallasovou. Zachovat chce ale i tradiční akce. Návštěvníci se proto nemusí strachovat, že by byli ochuzeni třeba o Svátky růží na začátku července či Mezinárodní setkání sokolníků v Opočně na podzim.