Cíle projektu: Vzdělávání veřejnosti v oblasti efektivního využití (alternativních zdrojů) energie včetně fotovoltaiky v kulturních památkách. Nastavení možnosti spolupráce v oblasti snížení energetických nákladů a využití alternativních zdrojů energie včetně umísťování technických zařízení pro její výrobu. Výměna zkušeností prostřednictvím příkladů dobré praxe sousedních zemí při využívání zelené energie na kulturních památkách a památkových zónách.
- doba trvání projektu: 1. 2. 2023 – 31. 1. 2025
- číslo smlouvy: 2022-2-SK01-KA210-ADU-000101934.
- rozpočet projektu: 60 000 Eur
Hlavní partner
- Pamiatkový úrad Slovenskej republiky
Partneři projektu
- Národní památkový ústav, Česká republika
- Slovenská technická univerzita v Bratislavě
Asociovaní partneři
- Academia Istropolitana Nova
- Národný trust, n.o.
- Slovenská komora architektov
- Slovenská komora stavebných inžinierov
Cílové skupiny
- pracovníci památkových ústavů
- vlastníci památek
- zástupci národních paměťových a kulturních organizací, muzeí, galerií, knihoven, akademií věd.
- restaurátoři, architekti, stavební inženýři.
- další vědecké a odborné instituce
Plánovaných aktivit se také zúčastní i zástupci akademického sektoru jako jsou učitelé a studenti odborných kurzů zaměřených na architekturu a památky. Projekt plánuje oslovit také zástupce neziskového sektoru, kteří se zabývají obnovou kulturních památek.
Aktivity a výstupy
A1. Zkvalitnění práce a vzdělávání odborníků v oblasti ochrany kulturního dědictví
V rámci aktivity A1 se ve dnech 17. a 18. května 2023 v Praze uskutečnilo setkání zástupců všech partnerů a asociovaných partnerů projektu a odborníků v oblasti památkové péče. Během dvoudenního programu proběhly odborné přednášky a diskuse na témata týkající se fotovoltaiky, energetické náročnosti a ochrany kulturních památek. Partneři se seznámili s českou, slovenskou a evropskou legislativou. Diskutovaly se jejich odlišnosti, představovaly se dosavadní poznatky k tématům a přiblížily se debaty, které vedou oficiální instituce s veřejností v České republice a na Slovensku. Představeny byly příklady dobré i špatné praxe využívání fotovoltaiky v památkových rezervací apod. Řešily se otázky týkající se vlastnických vztahů, ekonomických aspektů a dopadů na konkrétní příklady z praxe. Zkoumána byla také instalace fotovoltaických panelů a její dopad na veřejná prostranství, vyhlídky a jejich změny. Účastníci představili specifický přístup k energetickému managementu historických budov a podělili se o příklady zlepšení energetického řízení. Dále byly zkoumány otázky fotovoltaiky z hlediska územního plánování a komunitní energetiky. Partneři se shodli na tom, že je důležité informovat veřejnost o hodnotách kulturního dědictví a propagovat tuto problematiku.
A2. Vzdělávání odborníků
V rámci aktivity A2 proběhlo ve dnech 23. až 27. 10. 2023 za účasti všech partnerů a asociovaných partnerů odborné pětidenní školení zaměřené na energetiku, obnovitelnost budov a fotovoltaiku. První dva dny proběhly online, další dny ve školícím centru v Červeném Kláštore. Školení se zúčastnili také pracovníci krajských památkových ústavů Slovenské republiky, architekti, stavební inženýři, památkáři, pracovníci neziskových organizací a další pracovníci kulturních a památkových institucí. První den byl věnován přednášce Johna Edwardse s názvem RETROFIT. Druhý den prezentoval Christian Hanus z Univerzity pro další vzdělávání v Kremži téma Energetika historických budov a metody hodnocení, na něj navázal s příspěvkem o fotovoltaice Antonín Fejfar z Fyzikálního ústavu AV ČR. Online přednášky byly nahrány a zaslány ke stažení všem účastníkům školení. Školení, které se následně konalo v Červeném Kláštore, bylo věnováno legislativě, kterou za slovenské partnery prezentovala Alena Ohradzanská z Ministerstva dopravy a Martin Zídek z Ministerstva kultury ČR. Poté následovaly odborné příspěvky zástupců neziskového sektoru, krajských památkových úřadů a komory architektů a dalších partnerů přibližující obnovitelnost energie v budovách a fotovoltaice. Součástí školení byly i praktické ukázky konkrétních projektů, které představili jejich autoři. Během setkání probíhala příprava společného metodického pokynu pro partnery projektu, byl představen jeho návrh a k vybraným tématům proběhly kulaté stoly a diskuse. Výsledky participačního procesu budou zohledněny při jeho dalším zpracování. Účastníci měli možnost diskutovat o možnostech a zkušenostech využití fotovoltaických systémů na památkách a veřejných budovách. Akce byla odrazovým můstkem pro další spolupráci mezi partnery projektu a příležitostí k plánování dalších společných aktivit v oblasti vzdělávání a ochrany památek.