Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích

Kostel najdeme v obci Neděliště v Královéhradeckém kraji. Na první pohled se může jevit „pouze“ jako jeden z mnoha venkovských kostelů, za úhlednou fasádou se ale skrývá zajímavý příběh.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, po obnově, 2022

Historie kostela umístěného v centru obce sahá do poloviny 12. století a v jeho dnešní podobě lze rozeznat gotickou, renesanční i barokní fázi výstavby.

Krypta nedělišťského kostela sloužila jako rodová hrobka majitelů panství. Jedním z nich byl také Karel Ferdinand Dobřenský z Dobřenic, který stojí za stavebními úpravami ze začátku 18. století (jednalo se o rozšíření presbytáře o apsidu pro nový hlavní oltář a přistavění sakristie k severní stěně kněžiště a oratoře k jižní stěně kněžiště).

Objekt orientovaného jednolodního kostela s ohradní zdí se dvěma branami, který je od roku 1958 kulturní památkou, se ještě před patnácti lety nacházel v havarijním stavu.

Střechou zatékalo, silně poškozené byly rovněž oplechování věže i sanktusníku, žlaby a svody. Omítky narušené zatékající vodou i vzlínající vlhkostí opadávaly a zkáza hrozila také baroknímu mobiliáři.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, před obnovou, 2005
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, před obnovou, 2011

Současný stav exteriéru i interiéru této hodnotné kulturní památky je výsledkem příkladné a citlivé realizace obnovy, iniciované farním společenstvím obce s necelými čtyřmi sty obyvatel. A právě soudržnost místních a jejich vztah k místu, kde žijí, k jeho historii a hodnotám může být dobrým příkladem a motivací i pro ostatní.

Příběh obnovy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích je úzce svázaný s působením farního společenství v čele s paní Marií Rybovou, která byla od začátku skutečným hybatelem věcí. Kolem roku 2010 za podpory tehdejšího nedělišťského faráře Jana Šlégra iniciovala opravu kostelní střechy.

Během několika následujících let se v příkladné spolupráci s památkáři podařilo opravit nejen střechu, ale také obnovit celý vnější plášť kostela. Oprava střechy zahrnovala výměnu střešní krytiny, včetně nahrazení poškozených dřevěných prvků podbití a laťování, i obnovení veškerých klempířských prvků. Vyměněna byla okna, na věži proběhla repase zvonu a kostel získal novou fasádu. Nově byl vymalován také interiér kostela.

 Tato nákladná akce se uskutečnila především díky dotaci Ministerstva pro místní rozvoj. Nemalou částí ovšem přispěla obec Neděliště i farnost Všestary, k níž Neděliště náležejí. Na konto oprav putoval například výtěžek z benefičního koncertu. Aktivně se zapojili i obyvatelé obce. Ti kromě finančních darů přispěli dobrovolnickými pracemi, ať už řemeslnými nebo pomocnými.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, po obnově, 2022
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, hlavní oltář před restaurováním, 2011

Ještě v průběhu stavebních prací se místní rozhodli také pro odborné restaurování hlavního oltáře, jehož autorem je s největší pravděpodobností sochař Jiří František Pacák († 1742). To proběhlo současně s dokončením prací na exteriéru kostela. Neutuchající úsilí nakonec vedlo k obnově a zrestaurování i zbývajícího barokního mobiliáře – dvou bočních oltářů (Navštívení Panny Marie a sv. Anny) a kazatelny.

Zajímavostí je, že se na oltářích pod nátěrem hutných olejových barev intenzivních tmavých odstínů dochovala původní barevná vrstva. Po restaurování se tedy celková barevnost zejména hlavního oltáře podstatně liší.

V rámci restaurátorských prací byla podle dochovaných historických fotografií doplněna i řezbářská výzdoba v podobě andílků, andílčích hlaviček s obláčky a lilie, které někdo z kostela odcizil na přelomu tisíciletí.

Restaurování probíhalo do roku 2024 a bylo financované z dotací Ministerstva kultury a obecního rozpočtu. Veškeré zásahy byly provedeny s respektem k původním technologiím a materiálům a s motivací zachovat maximální míru autenticity.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nedělištích, hlavní oltář po restaurování, 2025

Fotogalerie