Druhý týden Vltavské štafety přinesl nejen poklidnou vodáckou etapu z Vyššího Brodu na hrad Rožmberk, ale také bohatý kulturní program, v němž se propojily příroda, historie i sportovní výkony. Kapsle s vodou z vltavských pramenů dorazila do první památky ve správě Národního památkového ústavu, aby se stala součástí výstavy „Vltava a Rožmberk – cesta vody, cesta času“. V následujících dnech ji čeká cesta do Českého Krumlova, kde se představí v unikátní kombinaci historie, umění a adrenalinového přenosu po lajně mezi věžemi.
Shrnutí 2. týdne putování Vltavské štafety
Vltavská štafeta v uplynulém týdnu dorazila na první památku ve správě Národního památkového ústavu na své trase, na státní hrad Rožmberk. Z cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, v jehož bráně jí požehnanou cestu popřál převor Justin Berka, vyrazila skleněná kapsle na vodu pod dohledem členů spolku Sdružení pro Vltavu, v čele s předsedou Petrem Kolínským. Sdružení pro Vltavu pořádá každoroční podzimní čištění nejvytíženějšího vodáckého úseku v Česku. Letošní, už 30. ročník akce, které se účastní dobrovolníci, sportovní organizace i orgány místní správy, je naplánovaný na 13. 9. 2025. Vodáci na Vltavu vyrazili v neděli už před devátou hodinou, a tak si mohli vychutnat takřka osamělou plavbu po desetikilometrovém úseku do Rožmberka nad Vltavou. Na mole v centru města, které má necelé čtyři stovky obyvatel, je očekával starosta Bohuslav Čtveráček. Se štafetou, kterou si přebral z rukou Jiřího Černého a Petra Janoty, vyšel na hrad, kde ji, na mostě před bránou, předal kastelánce Andree Čekanové.
Kapsle s vodou z vltavských pramenů bude na hradě Rožmberk součástí letošní výstavy Vltava a Rožmberk – cesta vody, cesta času až do pátku 18. 7. Tento týden na hrad zavítá i další vzácný host: uznávaný geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy, publicista a filozof Václav Cílek. Letní povídání na nádvoří hradu se koná v úterý 15. 7. od 20 hodin.
Podrobnosti o absolvovaných etapách Vltavské štafety včetně fotografií a videa najdete zde: vltava2025.cz/štafeta
Vltavská štafeta bude až do pátku 18. 7. k vidění na státním hradu Rožmberk, kde je součástí letošní výstavy Vltava a Rožmberk – cesta vody, cesta času.
Pátek 18. července Rožmberk nad Vltavou – Český Krumlov
Symbolem této etapy jsou: vltavské perly a zlato; obraz od Egona Schieleho Mrtvé město, historické fotografie od Josefa Seidela
V pátek 18. července v poledne zamíří voda z vltavských pramenů ze státního hradu Rožmberk do podhradí, do historického pivovaru, který na břehu Vltavy už v roce 1590 založil Vilém z Rožmberka, a odtud ji závodním tempem na kajacích k Barevné skále nad Českým Krumlovem dovezou odchovankyně SK Vltava, vicemistryně světa ve sprintu Kristina Novosadová a několikanásobná mistryně světa v raftingu Lenka Lagnerová Vandasová.
Tam si ji, před 15. hodinou, převezme kajakářská a kanoistická drobotina pod dohledem svého trenéra, mistra světa v raftingu a ve sjezdu na divoké vodě a zároveň ředitele Krumlovského maratonu Lukáše Novosada, aby ji společně dopravili do městského parku v centru Českého Krumlova. U Domu dětí a mládeže předvedou své umění, včetně eskymáckého obratu, a kapsli s vodou z vltavských pramenů předají na „seidelovský“ megaboard. Osobnosti spojené s unikáním Museem Fotoateliér Seidel, které bylo založeno v roce 2008 na památku šumavských fotografů Josefa a Františka Seidelových, štafetu provezou jižním krumlovským meandrem, v muzeu zavzpomínají na to, jak vznikaly historické fotografie Srdce Vltavy, a na noc vodu uloží přímo v historickém fotoateliéru.
Sobota 19. července Český Krumlov
Symbolem této etapy jsou: obraz od Egona Schieleho Mrtvé město, historické fotografie od Josefa Seidela
Sobotní štafetový program zahájí kolečkem po českokrumlovských mostech přes Vltavu, zakončeným v kostele sv. Víta, starosta města Alexandr Nogrády. Po 17. hodině vyjde na tzv. kirchparádu z II. nádvoří zámku Schwarzenberská granátnická garda. I gardisté zakončí průvod v kostele sv. Víta, kde v 17:30 začíná mše, resp. requiem za Eleonoru a Adama ze Schwarzenberga. Mši budou sloužit českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil a českokrumlovský prelát Václav Pícha. „Zároveň připomeneme sv. Jana Nepomuckého, hlavního patrona schwarzenberského rodu, a oslavíme 300 let od založení kaple sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Víta, v níž jsou uložena srdce příslušníků rodu,“ zve veřejnost prelát Václav Pícha.
Po mši zamíří štafeta do ochozu věže kostela, odkud ji po natažené lajně, 250 m dlouhé a 2,5 cm široké, 70 metrů nad řekou, přenese anděl na ochoz zámecké věže, kde ji převezme kastelán zámku Pavel Slavko. Srdeční činnost anděla bude během tohoto historického a extrémně náročného sportovního výkonu sledovat a komentovat kardioložka nemocnice České Budějovice Klára Stašková. Kastelán Slavko poté kapsli uloží v zámecké Máselnici, kde je k vidění výstava Řeka Vltava – tři příběhy.
Sobotní doprovodný program nabídne Komorní koncert Sdružení hlubokých žešťů České filharmonie od 18:45 v Maškarním sále zámku Český Krumlov.
Neděle 20. července Český Krumlov – Zlatá Koruna
Symbolem této etapy je: obraz Zlatokorunského kláštera s Vltavou z 18. století
V neděli dopoledne se štafeta za doprovodu Schwarzenberské granátnické gardy přesune do zámecké Mincovny, v níž nově sídlí Palác ilustrace, a poté do kulturního centra Port 1560 v areálu pivovaru. Závěr krumlovské etapy obstarají Martin Fürst, českokrumlovský pediatr, a Margaretka Matrtajová, která trpí spinální svalovou atrofií II. typu.
Český Krumlov štafeta opustí v neděli po poledni. Ujmou se jí skauti, kteří ji po vodě převezou do další z památek ve správě NPÚ na toku Vltavy, do zlatokorunského kláštera.
V klášteře Zlatá Koruna, který je ve správě Národního památkového ústavu, bude štafeta nocovat až do pátku 25. července, kdy se znovu vydá na cestu.
Podrobný program Vltavské štafety a fotografie z uskutečněných etap najdete v přehledné mapě: www.vltava2025.cz/stafeta. Informace o projektu VLTAVA slavná & splavná najdete na webu www.vltava2025.cz a na sociálních sítích. |
Cílem Vodní štafety je propagace výstavy VLTAVA slavná & splavná, ale také představení a podpora tzv. Vltavské cesty, tedy trasy spojující významné památky a kulturní nebo přírodní místa na Vltavě, z nichž některé jsou v přímé správě NPÚ (SH Rožmberk, SHZ Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, SZ Hluboká, SH Zvíkov, SZ Veltrusy). Cílem je etablovat řeku Vltavu jako evropskou kulturní cestu, podpořit zájem o vltavské kulturní dědictví a rozvíjet související cestovní ruch.
Vltavská štafeta, výstava VLTAVA slavná & splavná jsou součástí celoročního projektu NPÚ VLTAVA slavná & splavná. Hlavními partnery Národního památkového ústavu jsou Národní galerie, Česká filharmonie, Národní muzeum, Národní technické muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Záštitu akci dal prezident České republiky, ministři kultury a dopravy, hejtmani Jihočeského a Středočeského kraje. Do projektu se zapojují organizace z oborů dopravy, životního prostředí, muzea, spolky atd.
Kontakt pro akreditaci a organizační záležitost na místě konání: Zuzana Gabajová, 777 228 432, zuzana.gabajova@mcu.cz
Kontakt pro tiskové informace k projektu: Blanka Černá, tisková mluvčí NPÚ, 724 511 225, cerna.blanka@npu.cz