Nová didaktická brožura seznamuje žáky a studenty s architekturou 20. století v Českých Budějovicích. Využívat ji budou při vzdělávacích programech vedených odbornými lektory, k dispozici je také veřejnosti v Turistickém informačním centru Českých Budějovic. Autorský tým kladl důraz na sdělení přiměřeného množství informací názornou a přitom vizuálně atraktivní formou. Jednotlivé stavby jsou představeny s pomocí kreseb a krátkých komentářů, doplňující texty a fotografie jsou vloženy do QR kódů. Osobitý grafický styl vtiskl brožuře výtvarník, ilustrátor a pedagog Dan Verner. Didaktickou brožuru vydal Národní památkový ústav za podpory Statutárního města České Budějovice.
„Záměrem bylo vytvořit atraktivní a hravou „pozvánku“ k poznávání architektury 20. století v Českých Budějovicích, vysvětlit v čem spočívá její hodnota, čím je originální, v čem obohatila život obyvatel města a proč si moderní architektura zaslouží naši pozornost a péči,“ říká Eva Neprašová z Národního památkového ústavu.
Autoři přibližují architekturu 20. století prostřednictvím konkrétních témat – nabízejí srovnání základních znaků architektury tradiční a moderní, upozorňují na význam nových materiálů a technických inovací, věnují se roli grafického designu, reklamy a vizuálního smogu, vyzdvihují význam výtvarných děl ve veřejném prostoru a zamýšlejí se nad principem typizace jako nástroje k řešení nedostatku dostupného kvalitního bydlení. To vše na příkladech vybraných českobudějovických staveb, které výtvarně ztvárnil ilustrátor Dan Verner.
„Vzhled brožury vychází z několika inspiračních zdrojů, které mají blízko jak k moderní době, tak samotnému městu,“ sděluje ilustrátor a autor grafického návrhu Dan Verner. Pracuje například s funkcionalismem (použitý font), bruselským stylem (výrazná barevnost), barvami Českých Budějovic (na obálce i na časové ose) či motivem soutoku řek Malše a Vltavy.
Součástí tištěné verze brožury je mapa a časová osa, která shrnuje významné inovace, k nimž v Českých Budějovicích během minulého století došlo. Rozšiřující informace a fotografie jsou vloženy do QR kódů k jednotlivým tématům.
„Vzniku didaktické brožury předcházelo několik pilotních realizací didaktických programů se žáky a studenty v terénu,“ uvádí Neprašová a dodává: „Ověřili jsme si tak trasu a časovou náročnost programu i odpovídající výběr konkrétních staveb a témat, o kterých lektoři se žáky diskutují.“ Lektorované didaktické programy nabízí Národní památkový ústav v Českých Budějovicích (NPÚ) školám vždy v dubnu v rámci Mezinárodního dne památek a v září v rámci Dnů evropského dědictví. NPÚ tak rozšiřuje tak nabídku tří stávajících edukačních programů zaměřených na poznávání gotické, renesanční a barokní architektury v Českých Budějovicích.
Nová brožura pro procházku po stopách architektury 20. století v Českých Budějovicích má zároveň potenciál stát se univerzálním nástrojem, který je svým zpracováním vhodný nejen pro žáky a pedagogy, ale rozšíří i nabídku reprezentativních propagačních a turistických materiálů města Českých Budějovic.
Didaktickou brožuru vydal Národní památkový ústav za podpory Statutárního města České Budějovice v roce 2024. Vznik didaktické brožury podpořil odbor památkové péče Magistrátu města České Budějovice a Statutární město České Budějovice.
Elektronická verze didaktické brožury ke stažení zde.
-----------------------------------------------------------------------------------
KONTAKT:
- Bc. Eva Neprašová, NPÚ, ÚOP v Českých Budějovicích, mob. 777 454 383, e-mail: neprasova.eva@npu.cz
- PhDr. Michal Kurz, Ph.D., odborný garant, Masarykův ústav a Archiv AV ČR, mob. 728 255 403, e-mail: kurz@mua.cas.cz
- Dan Verner, ilustrátor, mob. 777 114 092, e-mail: dan.verner@email.cz https://www.danverner.net/
- Ondřej Tomášek, lektor, mob. 735 298 175, e-mail: tomasek.ondrej02@gmail.com
Předem děkujeme za zveřejnění zprávy v médiích.