Přednáškový cyklus

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích pořádá veřejný přednáškový cyklus v jarním a podzimním termínu.

Přednáškový cyklus pořádá územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích ve spolupráci s územním odborným pracovištěm NPÚ v Českých Budějovicích.  Cílem přednáškového cyklu je představovat laické i odborné veřejnosti kulturní dědictví v jeho různorodosti, kráse a inspirativní síle. Přednášky jsou zaměřeny na témata z dokumentace, výzkumu a ochrany památek. Přednášejí odborní pracovníci Národního památkového ústavu a renomovaní vědci z jiných institucí.

Přednášky probíhají v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6 se začátkem v 17 hodin, vstup je volný.

29. VEŘEJNÝ PŘEDNÁŠKOVÝ CYKLUS - PODZIM 2022 - STARTUJE 3. ŘÍJNA!

 • 3. 10. 2022

  Mgr. Miroslav Petrovský, Mgr. Lukáš Faktor

  Archeoskanzen v Trocnově

Filmové dílo s názvem Jan Žižka poutá v poslední době značnou pozornost nejenom filmových fanoušků, ale i historiků a široké veřejnosti. Rozebírá se z mnoha úhlů a padají různé názory na věrohodnost zobrazených reálií. Na rozdíl od filmové fikce se pracovníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích snaží v Trocnově, rodišti Jana Žižky, zrekonstruovat středověkou vesnici a podat pravdivý obraz o životě v této době. Přednáška se zaměří nejenom na postup prací při budování archeoskanzenu a další investiční záměry Jihočeského muzea v dané lokalitě, ale i na kulturně historický kontext vnímání osobnosti Jana Žižky a jeho odkazu.  

 • 17. 10. 2022

  Zdeněk Vaindl

  Obnova historické vodárny zámku Hluboká

Historická vodárna v Hluboké nad Vltavou, která již více než 500 let zásobuje hlubocký zámek i zahrady vodou, prošla v posledních letech náročnou rekonstrukcí. Přednáška posluchače seznámí s průběhem památkově citlivé obnovy, která přinesla opravu barokního objektu i zprovoznění historických technologií z roku 1907 včetně dvou Francisových turbín a čerpadla. 

 • 31. 10. 2022

              Mgr. Stanislav Hrbatý

              Slavnosti ve zbroji na šlechtických dvorech

Turnajové hry byly nedílnou součástí šlechtického života a provázely téměř každou významnou společenskou událost. Jednalo se o několika denní slavnosti doprovázené hostinami a tancem, spojené s udílením cen vítězům jednotlivých disciplín. Přednáška posluchače seznámí s průběhem slavností ve zbroji, s jednotlivými disciplínami i zbraněmi, které byly při těchto událostech používány. 

 • 7. 11. 2022

  Mgr. Kateřina Hlavničková

  Z historie českokrumlovského zámeckého chovu medvědů

Přednáška se zaměří na historii chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově od nejstarších zmínek a spojitostí s legendami až po současnost. Dozvíte se zajímavosti z jejich života, péče o ně i o někdejších medvědářích.

 • 21. 11.  - ZRUŠENO

             Mgr. Hana Krejčová

               Zámek Jezeří na rozhraní 

Zámek Jezeří balancuje na okraji hnědouhelné Mostecké pánve a figuruje jako vůbec první česká památka na seznamu nejohroženějších památek v Evropě. Dříve, než se do zdejší krajiny zakousla těžební rypadla, býval nazýván perlou Krušných hor a provázela ho slavná hudební minulost, kdy hostil Beethovena či Haydna. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Díky zdařilým rekonstrukcím se v posledních letech zámek probouzí k životu a stává se opět hojně vyhledávaným místem turistů. Zdejší kastelánka Hana Krejčová povypráví o historii zámku a představí plány na jeho další obnovu. 

 • 5. 12. 2022

  Mgr. Milan Svoboda

  Historické zmrzliny a sorbety

Ovocné šťávy chlazené ledem znali již starověcí Egypťané a Řekové. V současné době je zmrzlina oblíbenou pochoutkou i zajímavým obchodním artiklem. Přednáška prozradí více o historii způsobu výroby zmrzlin a sorbetů i historii umělého chlazení, které má přímou souvislost s alchymistickými pokusy. Seznámí vás s historickými recepty i způsoby servírování mražených pochoutek, zjistíte rozdíl mezi sorbetem a zmrzlinou, chybět nebudou ani informace o speciálních druzích zmrzlin doložených v historických pramenech, které mívaly dřišťálovou nebo parmazánovou příchuť.

 

 

Kdy: vždy od 17:00 hodin

Kde: přednáškový sál Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

Mgr. Petr Pavelec, Ph.D.

 • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 386 358 141, 607 661 967
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS v Českých Budějovicích
nám. Přemysla Otakara II. 121/34, České Budějovice 37021
V roce 1994 dokončil studium oborů filozofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1998–2004 navštěvoval postgraduální studium v oboru středověké výtvarné umění na Filozofické fakultě UK Praha (prof. M. Homolka) a v roce 2012 dokončil doktorské studium v oboru středověké výtvarné umění na katedře dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci (prof. I. Hlobil). Od roku 1991 pracoval pro Státní památkový ústav České Budějovice postupně jako referent, vedoucí uměleckohistorického oddělení, náměstek ředitele (2006), ředitel územního odborného pracoviště (2007). Od 1. 1. 2013 byl jmenován ředitelem územní památkové správy v Českých Budějovicích.