Reportáže z našich hradů, zámků a ostatních památek
Toulavá kamera
Zámek Červená Lhota, 8. prosince 2024
Letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, 30. června 2024
Klášter Zlatá Koruna, 5. května 2024
Zámek Telč, 25. února 2024
Zámek Kratochvíle, 18. června 2023
Zámek Třeboň, 12. března 2023
Zámek Červená Lhota, 25. září 2022
Zámek Hluboká, 29. ledna 2023
Hrad Lipnice, 9. května 2021
Hrad Rabí, 5. září 2021
Hrad Velhartice, 16. května 2021
Zámek Vimperk, 31. ledna 2021
Hrad Zvíkov, 22. září 2019
Hrad Švihov, 26. května 2019
Zámek Kozel, 9. prosince 2018
Zámek Náměšť nad Oslavou, 5. srpna 2018
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, 25. září 2016
Zámek Horšovský Týn, 14. srpna 2016
Zámek Nebílovy, 7. srpna 2016
Skryté skvosty
Herec Jaroslav Plesl v dokumentárním cyklu České televize cestuje po hradech, zámcích a dalších cenných památkách Česka.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, 2022
Zámek Manětín, 2022
Hrad Rožmberk, 2022
KAPLE - duše rodů
Pořad České televize z roku 2016 s názvem Kaple – duše rodů nabízí pět zastavení v nejzajímavějších hradních či zámeckých kaplích.
Na jaře se na Velharticích otevřela nová interaktivní expozice, která přibližuje málo známý příběh o zdejším ukrytí korunovačních klenotů. Jak její podoba odpovídá nárokům návštěvníka 21. století? O Šumavské klenotnici a dalších zajímavostech nám do PodCastle NPÚ přišel popovídat kastelán Matěj Mejstřík. Toho k hradu pojí silné rodinné pouto, dlouhých 36 let totiž zastával stejnou pozici jeho vlastní otec. Velhartice jsou tak pro něj domovem už od samého dětství.
Když se před nějakými lety ženil na zámku v Hluboké, ani v nejmenším netušil, že tam jednou bude kastelánem. Stalo se to před třemi lety. Práce na jednom z nejkrásnějším zámků v Česku ho natolik pohltila, že se vydal i po stopách jeho posledního majitele a to až do daleké Afriky do Keni. Poznatky této cesty si nenechal pro sebe. Spolu se svou ženou Markétou napsal knihu Poslední ráj Karla Schwarzenberga, která se zabývá jeho africkou farmou a jeho africkým safari. Kniha obsahuje nejen cenné dobové fotografie, ale i autentické vzpomínky tamních domorodců.
Vy jste předtím pracoval v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství v loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Byl ten přechod na zámek Hluboká plynulý a logický, nebo tomu přispěla náhoda?
Mě to nikdy nenapadlo, že bych přešel z Ohrady na jiný objekt. Možná tomu pomohlo to, že jsem po dvanácti letech na Ohradě cítil ztrátu motivace a chtěl jsem se někam posunout. Pravdou je, že na Hlubokou mě posunul Adolf Schwarzenberg, který mě a moji ženu deset let zaměstnával v našich myšlenkách. Vše pak vyvrcholilo v roce 2014, kdy jsme se po jeho stopách vypravili až do Afriky. Ta láska k tomu Adolfovi mě přivedla i na tu Hlubokou.
Vy jste vystudoval historii a angličtinu na Jihočeské univerzitě. Kdy se ta láska k historii u Vás zrodila? Neříkejte, že to bylo přes Adolfa Schwarzenberga.
Bylo to na gymnáziu a pamatuji si to celkem přesně. Někdy ve třeťáku jsem dělal rozdílové zkoušky, kdy jsem přecházel ze zemědělského semináře na historický. Takže to byla asi největší křižovatka mého života. To už jsem tušil, že bych se chtěl historií zabývat. Myslím si, že člověka k historii přivede zpravidla dobrý kantor. Tak to bylo u mě jak na základní škole, tak na gymnáziu.
Co Vás osobně nejvíce magnetizuje na Hluboké?
Hluboká je úžasná v tom, že je komplexní a je plná původního mobiliáře. Je úplně jedno, zda stojíme dole v kuchyni a díváme se na nějaké schwarzenberské kastroly, nebo jestli stojíme v hostinských pokojích a obdivujeme mobiliář, který tam je. Také je komplexní v tom, že zámek byl celý upravený v 19. stoletím v gotickém stylu. Pak máme to velké historické štěstí, že jsme nikdy nebyli odtrženi od svého původního mobiliáře. Ta práce na Hluboké je velmi jednoduchá, protože není nic snazšího, než ty věci vracet na své původní místa a neobjevovat nic nového.
Poslechněte si celý rozhovor s kastelánem Hluboké Martinem Slabou a dozvíte se více o jeho úžasné výpravě do Afriky po stopách Adolfa Schwarzenberga, ale i o zajímavostech a novinkách na zámku Hluboká.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.