Vzdělávací programy pro školy a školky
Jihočeský kraj
Didaktická prohlídka zámku Červená Lhota
Prohlídka historických interiérů prvního patra vedená průvodcem se opírá o speciální sylabus, kdy děti aktivně přicházejí na informace částečně samy formou otázek a úkolů. Program je realizován několika způsoby:
1.) Za správné odpovědi děti dostávají obrázky komiksu s pověstí o Červené Lhotě, pojmenovaném "Proč se Lhota červená". Obrázky nedostávají v chronologickém pořadí, a musí si z nich příběh na závěr složit samy.
2.) Děti jsou odměňovány samolepkami se zajímavými exponáty každé místnosti, které si vlepují do velkého půdorysu zámku.
3.) Děti se rozdělí na tři skupinky, z nichž každá dostane pas, do nějž za splnění řady úkolů dostávají razítko z ambasády, na níž působil princ Johann Schönburg. Vyhrává družstvo, které má nejvíc razítek.
Edukační prohlídky na zámku Červená Lhota
Mluvící věci
Věci v sobě mohou uchovávat mnoho příběhů. Pamatují si ruce, které je vyrobily, jiné, které s nimi zacházely. Zůstávají, i když jejich majitel už odešel. Některé věci by nám toho mohly vyprávět hodně. Při exaktním popisu se však stávají pouhými exponáty. Součástí programu je interaktivní prohlídka, i vlastní výtvarná činnost.
Podrobnější informace: Budeme si vyprávět nejrůznější příběhy věcí, které jsou na zámku. Zamyslíme se nad tím, co pro nás naše věci znamenají. Podrobně si prohlédneme detaily, některé si zkusíme nakreslit.
Cílová skupina: 1.stupeň ZŠ, kapacita 10- 30 dětí
Čas: Program trvá 2.5 hodiny, je možno ho realizovat v předem objednaných časech během doby, kdy je zámek zavřen, tj. v květnu a v červnu; v pondělí kdykoliv během dne, v ostatních dnech po 17. hodině. Najít vhodný čas může být tedy pro vás trochu komplikovanější, zato máte jedinečnou možnost zažít zámek bez návštěvnického provozu.
Malování vzhůru nohama
Máte doma nějaký obraz? Co by vám chybělo, kdybyste žádný neměli? Prozkoumáme obrazový fond zámku, budeme přemýšlet o smyslu výtvarné tvorby, naučíme se dívat na barevnou kompozici obrazů. Součástí programu je interaktivní prohlídka a vlastní výtvarná činnost.
Podrobnější informace: V diskusní části se pokusíme přijít na to proč provází výtvarné umění člověka na všech jeho cestách, napříč staletími. Budeme mluvit o obrazech, které měli Schönburg- Hartensteinové na Červené Lhotě i o těch, které mají doma účastníci programu. Budeme srovnávat funkce obrazu a fotografie. Dozvíme se, jaká je vnitřní stavba obrazu a co je to barevná kompozice.
V další části mají děti možnost sami po skupinkách procházet zámeckými interiéry a hledat podle speciální mapy konkrétní obraz. O věcech, které po cestě potkají, jim bude vyprávět kastelán zámku.
Následuje praktická část, kdy děti pod vedením lektorky malují podle jednoho obrazu ze zámeckých sbírek.
Cílová skupina: 1. stupeň ZŠ, kapacita 10- 30 dětí
Čas: Program trvá 2.5 hodiny, je možno ho realizovat v předem objednaných časech během doby, kdy je zámek zavřen, tj. v květnu a v červnu v pondělí kdykoliv během dne, v ostatních dnech po 17. hodině. Najít vhodný čas může být tedy pro vás trochu komplikovanější, zato máte jedinečnou možnost zažít zámek bez návštěvnického provozu.
Život na zámku před 200 lety
Prohlídka pro školáky (od 10 let), kteří se chtějí poutavou formou dozvědět o tom, jak se žilo na zámku za doby knížete Josefa Jana ze Schwarzenbergu. Prohlídka vede všemi interiéry prohlídkové trasy Schwarzenberská apartmá.
Plzeňský kraj
U Matoušů na dvorečku
Věková kategorie: MŠ a 1. stupeň ZŠ, dětské skupiny
Délka programu: 60 minut
Cena: 100 Kč
V úvodu se žáci či dětské skupiny krátce seznámí se životem na venkově v minulosti a velmi stručně s historií památkově chráněného areálu.
Následný interaktivní program na dvoře s možností vyzkoušet si práci na statku (praní na valše, skládání dřeva do hranic, dovednostní soutěže).
Tematický obsah: památka a památková péče, rodina a bydlení, práce na statku, venkovský způsob života: vaření, topení, praní prádla.
Malujeme na statku
Věková kategorie: 1. stupeň ZŠ a dětské skupiny
Délka programu: 120 minut
Cena: 150 Kč
Zaměření: kreativní tvoření
Nutná mírná součinnost pedagogického dozoru. Program je poměrně časově náročný, neboť linoryt je nutno nechat alespoň 30 min. schnout!
V úvodu se žáci či dětské skupiny krátce seznámí se životem na venkově v minulosti. Následně si pomocí grafické techniky linorytu vytvoří originální památeční list od Matoušů, nebo si motivem selského dvora potisknou malou textilní svačinovou taštičku.
Seznámí se se zvířaty, která žijí na statku, a vyrobí si zvířecí masku na obličej.
Tematický obsah: hospodářský rok, hospodářsky významná zvířata a jejich mláďata, historie bydlení, venkovský způsob života.
Speciální dětské prohlídky selského obytného stavení
Věková kategorie: žáci ZŠ a dětské skupiny
Délka programu: 60 minut
Cena: 100 Kč
Upravená prohlídka selského obytného stavení, včetně zkrácené historie celého areálu. Zaměřeno na rodinu hospodáře, vaření a bydlení.
Dětským jazykem vysvětlena témata jako je památka a památková péče a způsob, jakým mohou děti pomáhat památky chránit.
Tematický obsah: památka a památková péče, hospodářský rok, historie bydlení, venkovský způsob života.
PŘIPRAVUJEME
Na památku!
Věková kategorie: SŠ a příslušné ročníky víceletých gymnázií
Délka programu: 90 minut
Prohlídka areálu, zaměřená na význam a obnovu památek, ukázka postupů a průzkumů. Následný interaktivní program s aktivitami na pochopení významu kulturního dědictví.
Tematický obsah: kulturní dědictví, společnost, stavební techniky, památková péče a její význam.
Fresky - barokní malba jako prostředek tvůrčí práce v klášteře Plasy
Rozehráváme téma snu a vidění reality na základě fresek v ambitových chodbách.
Speciální prohlídka vedená průvodcem, kde si děti vyzkouší interpretovat obsah a význam některých děl. Na základě společného zážitku se pokusí nahlédnout do výtvarného jazyka a motivů výtvarného umění.
Pronikání „za rám/hranu obrazu“ zprostředkuje dětem jejich představivost, jež jim zároveň umožní rozehrát některé zajímavé příběhy, které „za obrazem“ naleznou. To vše formou skupinové spolupráce, diskuse a hry.
Prohlídka je vhodná pro školní skupiny základních škol a odpovídajících víceletých gymnázií. Program lze využít při výuce výtvarné výchovy, občanské nauky i dějepisu. Psací potřeby dáme dětem k dispozici.
Délka prohlídky je stanovena na 90 minut a kapacita skupiny je určena na maximálně 20 žáků. V případě většího počtu dětí doporučujeme rozdělit na menší skupiny a doplnit jiným programem (prohlídka Cisterciácký klášter aj.).
Kvůli klimatickým podmínkám doporučujeme prohlídku uskutečnit v měsících květen - září.
Informace o ceně vstupného naleznete na stránkách prohlídkového okruhu Cisterciácký klášter.
Animační program vznikl transformací programu původně zasazeného do někdejší Galerie Stretti (výstup projektu Památka není jen Karlštejn - Galerie Stretti jako prostředek tvůrčí práce v klášteře. Souhrnné informace o projektu, včetně výsledného sborníku, naleznete zde.)
Práce v bílých rukavičkách - Vzdělávací program pro děti a studenty v plaském depozitáři
Speciální program pro studenty uměleckých, uměleckoprůmyslových, uměleckořemeslných, knihovnických SŠ a VŠ a pro studenty všech humanitních oborů. Program může být přizpůsoben i dětem 2. stupně ZŠ.
Program je nutné objednat předem. Celý program trvá 50 – 60 min a je určen pro 15 - 20 dětí/studentů.
Součástí programu je:
- Komentovaná prohlídka běžně nepřístupného studijního depozitáře s kurátorem se zaměřením na představení depozitní práce a uchovávání movitých předmětů kulturní hodnoty.
- Ukázky a vysvětlení péče o hmotné kulturní dědictví od prevence po restaurování.
- Vysvětlení systému péče o movité kulturní dědictví, osudů mobiliárních fondů ve 20. a 21. století.
- Představení současného způsobu evidence.
Program může být doplněn o návštěvu některého z prohlídkových okruhů kláštera Plasy.
Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.