Po hradech a zámcích vás provedeme on-line
Na prohlídky památkových objektů můžete nyní vyrazit i z pohodlí domova. Hrady, zámky a kláštery ve správě ÚPS České Budějovice se připojily k muzeím, galeriím a dalším státním památkám, které nabízejí virtuální prohlídky přes počítač či telefon. Vypravit se tak můžete na hrad a zámek Horšovský Týn, který byl průkopníkem této aktivity, na hrady Švihov a Rabí nebo na zámky Jindřichův Hradec, Dačice či Manětín. Čtenáře jistě potěší i možnost volně si stáhnout publikace z webů některých památek.
Za běžného provozu nabízí hrad a zámek v Horšovském Týně celkem šest prohlídkových tras. Vzhledem k aktuální situaci je však začátek návštěvnické sezony odložen na neurčito. To vedlo kastelána zámku Jana Rosendorfského k nápadu natáčet sérii video-spotů, jejichž prostřednictvím postupně provede zájemce celým areálem. Návštěvník si prohlédne zámecké i hradní interiéry, přilehlý park s romantickými zákoutími i tamními budovami nebo střešní krajinu městečka obklopujícího zámek. Dostane přitom erudovaný komentář okořeněný zajímavostmi vztahujícími se k danému místu prohlídky. Představeny jsou i unikátní exponáty a významné osobnosti, například hraběnka Mitsuko Coudenhove-Kalergi. Virtuální prohlídky běží již od 17. března a do dnešního dne bylo natočeno dvacet jedna dílů.
Správa hradu a zámku v Jindřichově Hradci si tímto netradičním způsobem letos připomíná 800. výročí od první písemné zmínky o hradě. "Před osmi sty lety se za jménem Vítkovce Jindřicha poprvé objevilo - de Novo Castro, čili z Nového hradu. O pár desetiletí později se z tohoto místa stal dnešní Jindřichův Hradec. V rámci cyklu video-prohlídek nazvaných S kastelánem po památce bychom vám rádi představili interiéry, které Jindřicha I. a jeho syna Vítka pamatují", upřesňuje kastelán Jan Mikeš. První díl zavede zájemce do Černé věže. "V následujících dílech postupně představíme tajná zákoutí areálu, kam se návštěvník běžně nepodívá, unikátní předměty z expozice i depozitářů a zajímavé osobnosti z řad majitelů zdejšího panství", informuje kastelán Mikeš.
Prostřednictvím seriálu, pravidelně zveřejňovaném na webu i sociálních sítích, můžete nahlédnout také za hradby hradu Švihov. Spolu se zdejšími průvodci si prohlédnete taneční sál s unikátním malovaným stropem původem z valdštejnského zámku Dobrovice, hodovní síň, ložnici hradní paní nebo hradní kapli. Filmové čtyřminutovky se tu střídají se zajímavými fotografiemi, které mapují proměny hradního areálu.
Hrdinkou první video-prohlídky zámku Dačice se stala šlechtična a básnířka Terezie Dalberg (1866–1893), dcera jednoho z bývalých majitelů zámku. Krásnou Terezii, která už od dětství trpěla častými nemocemi a zemřela v nedožitých 27 letech, tu připomíná nejen portrét od českého malíře Františka Kupky, ale i jeden nečekaný předmět. Druhý díl představí Terezina otce Friedricha Ferdinanda Dalberga a jeho vášeň pro sběratelství.
Fanoušky památek chtějí potěšit také na hradě Rabí. Virtuální prohlídky je zavedou na zdejší tajná místa - do kostela Nejsvětější Trojice nebo do horních pater páté hradní brány.
V prvním díle minisérie Velhartické průchody spolu s kastelánem hradu Matějem Mejstříkem vystoupáte do druhého patra Rajského paláce, kde uvidíte novodobou technickou zajímavost - zvedání padacích mostů. Co bylo součástí rytířské zbroje těžkooděnce okolo roku 1360 a jak probíhalo jeho oblékání ukáže video ze zdejší výstavy Ve službách krále.
Další videa mohou zájemci najít na Fb profilech zámků Manětín a Hluboká nebo klášterů Kladruby a Plasy. Na Fb profilech jednotlivých památek jsou k vidění i zajímavé fotografie. Například zámek Kozel spustil seriál „Z pokladů lesního zámku“, v němž seznamuje se zajímavými i bizarními exponáty ze zámeckých expozic i depozitářů. Zámek Nebílovy představuje touto cestou milovníkům květin rozmanité druhy růží ze zdejšího rozária. Na své si přijdou i obdivovatelé zámku Třeboň, který nechává nahlédnout do "zákulisí" a přináší tipy na výlety na zajímavá místa spjatá s rodem Schwarzenbergů.
Řadu zajímavých novinek a tipů najdete i na webových stránkách jednotlivých památek. Hrad Landštejn můžete prozkoumat prostřednictvím 3D modelu. Na návštěvu zámku v Náměšti nad Oslavou se můžete naladit prostřednictvím filmových a televizních dokumentů. V Toulavé kameře poznáte zámek za časů první republiky, zámeckou kapli vám přiblíží dokument z cyklu ČT Kaple - duše rodů.
Čas si můžete ukrátit také četbou. Na webových stránkách některých objektů jsou volně ke stažení naučně-populární publikace z produkce Národního památkového ústavu. Na webu zámku Dačice jsou to například publikace "Ušlechtilá posedlost. Dalbergové a jejich vědecké zájmy" nebo "Zámek Dačice. Proměny interiérů od renesance k dnešku", zámek Hluboká nabízí na svých stránkách k přečtení publikaci "Zámek Hluboká. Hostinské pokoje a sbírka stříbra".