PhDr. Ludmila Ourodová, Ph.D.
- vedoucí oddělení
- 387 312 140/kl. 135, 725 584 071
Výstava o technologii výroby, historii architektury a dekorování kachlových kamen od středověku do počátku 20. stol.
Výstava Kachlová kamna v jižních Čechách je výsledkem čtyřletého výzkumu Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity (NAKI) – Tradiční řemeslné technologie na záchranu kulturního dědictví a současný životní styl, realizovaného v letech 2018–2022.
Výstava je výsledkem spolupráce historiků umění, archeologa, archiváře, kamnářů, restaurátorů kamen a architektů.
Uzavřená otopná zařízení se stávala ideálním způsobem vytápění a zdrojem rovnoměrného sálavého tepla nejen na hradech, ale postupně i ve městech a na vesnicích již od 12. století. Během následujících osmi staletí se proměňovala v objekty uměleckého ztvárnění a reprezentace. Jejich architektura i výtvarné řešení podléhaly dobové estetice.
Tato výstava se pokouší představit základní poznatky o architektuře a výzdobě kamen, výrobě kachlů, výtvarném i technickém řešení, slohovém ztvárnění, o stavbě kamen a dekoračních technikách a glazurách od konce 16. do první poloviny 20. století. Ve zkratce výstava přináší i poznatky o restaurování kachlových kamen a nechává nahlédnout do bohatství tvarů a barev historických kachlových kamen v interiérech jihočeských hradů a zámků.
Fenomén kachlových kamen přitahuje stále více odbornou ale i laickou veřejnost. Výstava Kachlová kamna v jižních Čechách je jakýmsi základním vstupem do této problematiky. Současně s výstavou vychází z rukou téhož autorského týmu kniha, která otevírá mnohá dosud nezpracovaná témata z historie i technologie kamnářství v jižních Čechách a snaží se tak podnítit další výzkumy na plodném rozhraní společenských a technických oborů.